JAVAŠLUK

Dženan Honđo sigurno zna ko je dovozio kamenje: Vlasnik "kamenoloma smrti" nije ni saslušan

Mjesecima iz Tužilaštva HNK na upit „Avaza“ odgovaraju isto: „Čekamo nalaz vještaka“

Honđo u društvu osoba iz kriminalnog miljea (Honđo označen crvenim markerom). Facebook

13.4.2025

45

U Tužilaštvo Hercegovačko-neretvanskog kantona, kako nam je potvrđeno, još nije stigao nalaz vještaka geološke struke. Taj nalaz su u ovoj pravosudnoj instituciji ocijenili ključnim za dalji tok istrage, budući da se odnosi na utvrđivanje eventualnog doprinosa kamenoloma kompanije „Sani“ d.o.o. u vlasništvu Dženana Honđe tragediji u Jablanici.

Već mjesecima iz ove pravosudne institucije na upit „Avaza“ odgovaraju isto: „Čekamo nalaz vještaka“. U međuvremenu, više od pola godine od kataklizme koja je pogodila Donju Jablanicu, kada se s vrha brda, iz kamenoloma kojem je Vlada HNK dala koncesiju, sručila kamena lavina na kuće i pobila 19 ljudi, vlasnik Dženan Honđo nije pozvan ni na informativni razgovor.

Janjetina i piće

Mediji su odmah nakon ove nezapamaćene tragedije, iza koje, prema svemu sudeći, opet stoji ljudski faktor, došli do fotografije vlasnika kamenolom Honđe kako u društvu lica iz kriminogenog miljea uživa u toploj janjetini i piću.

Na fotografiji koja je dostupna javnosti, Honđo je bio u društvu Almina Mujezinovića zvanog Hans koji ima debeli kriminalni dosje.

Premda su ranije iz Tužilaštva HNK naveli kako očekuju da će im taj nalaz stići do konca februara, više od mjesec poslije traga mu nema. Ranije je rečeno da su tom vještaku dostavili sve dostupne podatke i dokumentaciju, kao i satelitske snimke te snimke prikupljene putem LIDAR-a u 3D projekciji.

Zidovi kuća u potpunosti razoreni: Uništilo ih ogromno kamenje iz kamenoloma. Avaz

Skeniranje terena LIDAR-om iz zraka na širem području Donje Jablanice je izvršeno s ciljem utvrđivanja količine i zapremine pokrenute zemljane mase i njene masivnosti, te utjecaja na razorne posljedice, odnosno tragediju.

I dok se čeka LIDAR, satelitskim snimcima ustanovljeno je da su mašine, bageri, imali određene aktivnosti u periodu od 2018. do avgusta 2024. godine. To dokazuje da je iz kamenoloma iznad Donje Jablanice ilegalno eksploatisan granit.

Krivično djelo

Iako je odmah nakon smrtnosnih poplava na području Jablanice i Konjica, gdje su ugašena 24 života, 19 na području Jablanice i pet u Konjicu, formiran poseban tužilački tim, čija je zadaća, između ostalog, utvrđivanje eventualne odgovornosti i uloga ljudskog faktora u toj kataklizmi, ipak, više od pola godine od kataklizme sve se svelo na provođenje istražnih radnji.

- Da li će doći do podizanja optužnice, ovisit će o rezultatima provjera, nalazima vještaka i dokazima, koji će se prikupiti i koji će predstavljati osnovanu sumnju za počinjenje krivičnog djela - kazali su za naš list ranije iz Tužilaštva.

Gušenje zemljom

Nakon obavljenih obdukcija tijela smrtno stradalih osoba, utvrđeno da je smrt kod većine nastala uslijed gušenja zemljom i sličnim sadržajem, kao i od mehaničkih ozljeda.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.