Zlokobne najave rata u Evropi sve su češće, a pripreme sve konkretnije.
Upozorenja da se ostatak Starog kontinenta, pored ruske agresije na Ukrajinu koja ulazi u četvrtu godinu, treba pripremiti za širi sukob, ne dolaze više samo od pojedinih zvaničnika zemalja na granici s Rusijom ili Ukrajinom, već i iz evropskih centara, pa i sjedišta EU.
Preporuke stanovništvu
Početkom marta na samitu u Londonu zvaničnici 19 država odlučili su da nastave s podrškom Ukrajini, ali i da je ponovno naoružavanje nužno za sigurnost Evrope. Iz Poljske, koja već ima najveću vojsku u EU, stižu najave o dodatnom vojnom jačanju u očekivanju napada Rusije na baltičke zemlje. Švedska, Norveška, Finska i Danska prošle godine su izdale brošure s preporukama stanovništvu šta treba raditi u slučaju katastrofa. Prije nekoliko dana njemački obavještajci upozorili su da se Rusija priprema za “veliki rat”.
- Ako Evropa želi izbjeći rat, mora se pripremiti za njega – izjavila je 18. marta predsjednica Evropske komisije Ursula von der Lejen (Leyen), najavljujući snažno jačanje odbrambenih kapaciteta.
Jedan od četiri ključna prioriteta iz tzv. Bijele knjige o budućnosti evropske odbrane je povećanje izdataka za odbranu.
- Evropa se ozbiljno priprema za rat, koji je moguć, ali ga nastoji izbjeći odvraćanjem i kvalitetno organizovanom odbranom. Zemlje EU i NATO-a su svjesne da nisu učinile sve da se Ukrajina odbrani i pobijedi. Pomagale su joj samo toliko da bi kupovale vrijeme za sopstveno otrežnjenje o pitanju vlastite odbrane, kolektivne i individualne – kazao je za “Avaz” vojnopolitički analitičar Hamza Višća.
Globalna moć
Na naplatu je došla i dugoročna sigurnosna ovisnost o SAD, dodaje, a u međuvremenu se Rusija oporavila i vratila snovima globalne moći bivšeg Sovjetskog Saveza. Početkom godine evropske članice NATO-a ponudile su prvi draft nove NATO povelje, kojom bi se obavezale na ozbiljnije ulaganje u odbrambeni sektor, očekujući da SAD nastave svoje prisustvo u Evropi.
- Da misle ozbiljno, potvrdile su zemlje EU postizanjem dogovora o 800 milijardi eura investicija u odbranu. Bude li sve po planu, nova povelja ili deklaracija Samita šefova država ili vlada NATO članica će se usvojiti već u junu ove godine.
To neće zaustaviti proces naoružavanja, koji bi trebao kulminirati 2030. godine i odagnati stvarnu opasnost od rata – ističe Višća.
Ako Evropa želi izbjeći rat, mora se pripremiti za njega, izjavila je Fon Der Lajen.