Suđenje Olgici Marković, optuženoj za neovlašteno preduzimanje estetskih zahvata na pacijentima i njenoj pomoćnici Jasmini Tasić danas je po četvrti put odgođeno suđeno.
Suđenje je trebalo biti u Prvom osnovnom sudu u Beogradu.
Suđenje je već tri puta odlagano zbog izostanka Tasićeve, koja je izostala i danas zbog postporođajnih ginekoloških problema, o čemu je sudu preko branioca dostavila medicinsku dokumentaciju.
Prije odlaganja suđenja, postupajući tužilac rekao je da mu se nakon podizanja optužnog prijedloga javilo još oštećenih iz inostranstva, koje planira da sasluša u narednom periodu, pa možda dođe i do proširenja optužbe.
Markanovićevoj je u oktobru ukinut protvor i određen kućni pritvor uz elektronski nadzor, a danas je njen branilac tražio ukidanje i ove mjere ili bar produženje vremena za dozvoljenu šetnju sa sat na četiri sata, jer je ona jedini staratelj maloljetnog djeteta.
Sud je odbio da joj ukine kućni pritvor, ali će prijedlog za produženje razmotriti pošto mu odbrana Markanovićke dostavi neophodnu dokumentaciju. Sljedeće suđenje je zakazano za 7. april, kada se očekuje početak suđenja izlaganjem uvodnih riječi tužilaštva i branilaca, nakon kojih će i optužene moći da iznesu svoju odbranu.
Markanović i Tasić optužene su kao saizvršioci u krivičnom djelu – teško djelo protiv zdravlja ljudi.
Optužnim prijedlogom tužilaštvo je tražilo od suda da Markanovićku osudi na tri godine zatvora, a Tasićku na godinu dana zatvora.
One se terete da su krivično djelo izvršile od 1. maja 2020. godine do 1. marta ove godine u neregistrovanom “medicinsko-estetskom centru Tayas” u Beogradu u Ulici Drinička br. 8a, tako što su neovlaštenom i nepravilnom upotrebnom sredstva “plazma pen” prouzrokovale trajna oštećenja na tretiranim dijelovima lica oštećenih u vidu dubokih opekotina drugog B i trećeg stepena.
Istovremeno su primjenjivale nedopuštene injekcije lokalne anestezije “lidokain – hlorida” koja je predstavljala rizik po život oštećenih u slučaju alergijske reakcije usljed nepostojanja antišok-terapije i edukacije okrivljenih, kao i same primjene uređaja “plazma-pen” zbog korištenja struje.
Markanović je nakon hapšenja na saslušanju u tužilaštvu negirala da se bavila nadriljekarstvom, odnosno medicinskim zahvatima za koje nema licencu.
U svojoj odbrani pred tužiocem ona je tvrdila da su usluge koje je pružala pacijentima bile kozmetičke prirode i da se nije predstavljala kao stručnjak iz oblasti medicine.
Tretmane pacijetima pružala je, kako je navela, uređajem “Plazma pen” koji ne predstavlja medicinsko, već kozmetičko sredstvo. Također je tvrdila da posjeduje certifikat za upotrebu tog uređaja, a pretpostavlja da su zdravstveni problemi kod oštećenih pacijenata mogli nastati usljed nepridržavanja striktnog uputstva za adekvatni oporavak, kao što su korištenje solarijuma ili izlaganje suncu prije oporavka kože, piše Tanjug.