Poznato je da je za manje od pola godine, a nakon dešifriranja aplikacija Sky i Anom, uhapšeno više od 100 osoba, od toga 14 policajaca. Krenulo se s akcijama u Republici Srpskoj, a sarajevske narkogrupe hapšene su od jula do septembra ove godine.
NARKOGRUPE
Najčešće mete su im bili automobili i objekti suparnika
Hapšenje osumnjičenih za organizirani kriminal. Avaz
Poznato je da je za manje od pola godine, a nakon dešifriranja aplikacija Sky i Anom, uhapšeno više od 100 osoba, od toga 14 policajaca. Krenulo se s akcijama u Republici Srpskoj, a sarajevske narkogrupe hapšene su od jula do septembra ove godine.
U akcijama “Rez”, “Nevera” i “Bumerang” hapšeni su Elvis Keljmendi, koji je sada u kućnom pritvoru, pa njegov saradnik Adi Nukić, te Anel Sejfović i Ajlin Ahmić. Krajem septembra uslijedila su i hapšenja Edina Imamovića i Emira Subašića, a potom Admira Arnautovića Šmrka i Adnana Maglića.
Sky mafiji stavlja se na teret da su se od 2019. godine do danas bavili međunarodnom trgovinom drogom, među kojom je i kokain koji su nabavljali iz Nizozemske. Osumnjičeni su da su organizirali transport droge s teritorija Turske, Albanije, Crne Gore i Srbije na teritoriju BiH i dalje prema zemljama EU.
Osim toga, Sky mafija se u Sarajevu dovodi u vezu s iznudama, izazivanjima opće opasnosti, podmetanjem požara, upotrebom vatrenog oružja. Najčešće su to bile paljevine ili postavljanje eksplozivnih naprava pod suparničke automobile i objekte.
Od izvora bliskog istrazi potvrđeno nam je da je nakon hapšenja ovih narkogrupa krajem septembra u velikom obimu smanjen broj paljevina i bombaških napada.
Od pucnjava u kojima su ubijeni Mehmed Ramić i Kenin Lukač, u Sarajevu praktično i nije bilo ozbiljnijeg vatrenog obračuna. Osumnjičeni za ubistvo Ramića je odbjegli Adel Kabaš, koji je vođa jedne od uhapšenih narkogrupa.
Adel Kabaš u bijegu. MUP RS
I zvanični podaci MUP-a Kantona Sarajevo potvrđuju činjenicu da je nakon hapšenja Sky mafije broj spomenutih krivičnih djela sveden na minimum.
Prema izvještaju sarajevske policije, u devet mjeseci ove godine evidentirano je da su 23 puta bačene eksplozivne naprave, požar otvorenim plamenom izazvan je 35 puta, a 13 puta je pucano iz vatrenog oružja.
U oktobru ove godine nije evidentiran nijedan bombaški napad, zabilježena je jedna paljevina vozila koja je rasvijetljena, a u tri slučaja evidentirani su požari na vozilima za koje nije jasno naveden uzrok.
Ovakvoj situaciji uveliko su doprinijeli pripadnici sarajevske policije zbog uspješno realiziranih akcija kojima su razbijene opasne narkogrupe.
U izvještaju MUP-a Kantona Sarajevo, u prošloj godini evidentirana su 54 slučaja podmetanja požara. Također je evidentirano 15 slučajeva aktiviranja eksplozivne naprave, a 20 puta je pucano iz vatrenog oružja.