Svjedoci smo u posljednje vrijeme porasta broja slučajeva cyber nasilja (zlostavljanje korištenjem digitalnih tehnologija) i u našoj zemlji, a koje smo do unazad nekoliko godina gledali samo u filmovima američke produkcije. Prema savjetima stručnjaka, osoba koja je izložena ovom vidu nasilja, bilo da je u pitanju javna ličnost ili ne, prije svega mora potražiti podršku, povjeriti se nekome u koga ima povjerenja, reći kako se osjeća te kroz šta prolazi.
Vid reakcije
Psihologinja Slađana Đaković ističe kako na uznemirujuće poruke ili komentare na društvenim mrežama ne treba odgovarati niti ulaziti u diskusiju.
- Reakcija je ono što zlostavljači žele. Njihova namjera je da se žrtva ponizi i uznemiri, zato žrtva ne smije dozvoliti da dobiju taj vid reakcije. Ovaj vid nasilja može imati ozbiljne emocionalne, psihičke i socijalne povrede, zato je veoma važno da se žrtva informiše kako adekvatno da reaguje. Druženje s ljudima može pomoći žrtvi da se distancira od nasilnika i zadovolji svoje unutrašnje potrebe za prijateljstvom, pripadanjem i ljubavlju. Žrtve često kasno progovore o nasilju, zato je bitno da kao društvo i pojedinci obraćamo pažnju jedni na druge. Ako primijetite promjene u ponašanju kod nekoga u svom okruženju, poput potištenosti, povučenosti, nesigurnosti, pokušajte razgovarati s osobom o tome šta joj se dešava. Navedite je da vam se otvori, jer je bitno reagovati na vrijeme - rekla nam je Đaković.
Emotivno osjetljivi
Ova pošast prilično je opasna kada je riječ o tinejdžerima koji su u tom periodu posebno osjetljivi i nemaju izgrađen sistem vrijednosti i ličnosti.