Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je, nakon potvrđivanja optužnice, zatražilo produženje mjera zabrane protiv Rajka Milića, Miodraga Pavlovića, Radenka Zarića i Milana Tomića zbog opasnosti od bjekstva i kontakta sa svjedocima i saučesnicima u predmetu u kojem se terete za genocid počinjen 1995. godine, čemu su se usprotivile odbrane.
Tužilac Tarik Crnkić u obrazlaganju zahtjeva za produženje mjere zabrane napuštanja mjesta boravka kazao da je to minimum za sprečavanje optuženih od bjekstva ili kontakta sa svjedocima i saučesnicima, koji žive uglavnom u blizini njih i iste su nacionalnosti.
- Mislim da je ovo neophodno kako bi svjedoci učestvovali u procesu bez pritiska - kazao je on.
Selo Lokanj
S njima četvoricom je optužen i Vukašin Drašković, koji nalazi na izdržavanju kazne zatvora za zločin protiv čovječnosti počinjen u selu Lokanj kod Zvornika 1992. godine.
Milićev branilac Bojan Stojanović kazao je da njegov branjenik ima državljanstvo Srbije, te da je u 70-im godinama, bez želje za bjekstvom izvan zemlje gdje mu je cijela porodica.
- Mi se ne protivimo mjerama zabrane susretanja s određenim osobama i slažemo se da te mjere ostanu na snazi - kazao je Stojanović.
Opasnost od bjekstva
Odbrane Pavlovića, Zarića i Tomića pridružile su se zahtjevu Stojanovića za ukidanje mjere zabrane napuštanja mjesta boravka, odnosno kućnog pritvora, navodeći da nijedan od optužnih nema državljanstvo niti imovinu u Srbiji, te da opasnost od bjekstva u tu zemlju nije opravdana.
- On je čovjek koji ima 60 godina, radi u firmi u Zvorniku kao vozač. Ako ostanu mjere zabrane, on će izgubiti posao. To je za njega kazna jer neće poslije moći naći posao - kazao je Zarićev advokat Miodrag Stojanović.
Pavlovićev branilac Nenad Rubež je rekao da je njegov branjenik socijalni slučaj bez primanja i imovine, te da ga takve mjere onemogućuju u odlasku do Crvenog krsta ili po pomoć koju koristi.
Na tvrdnju Odbrana da je prošao dug period od djela koje im se stavlja na teret i da zbog toga trebaju biti ukinute mjere zabrane, tužilac Crnkić je kazao da su ti argumenti neopravdani jer su, prema zvaničnim podacima, do sada 103 osobe izbjegle suđenje ili izdržavanje kazne.
- To nije argument, mi imamo preko 800 porodica koje će vam reći da je za njih to bilo jučer - naveo je tužilac.
Milić, Pavlovića, Zarić, Tomić i Drašković se terete da su – za vrijeme oružanog, široko rasprostranjenog i sistematičnog napada od 6. jula do 1. novembra 1995. od strane pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) i Ministarstva unutrašnjih poslova RS-a, usmjerenog na pripadnike bošnjačkog naroda u zaštićenoj zoni UN-a Srebrenica, znajući za namjeru glavnih izvršilaca udruženog zločinačkog poduhvata da istrijebe Bošnjake – pomagali i podržavali organizovano ubijanje bošnjačkih muškaraca koji su bili zatočeni u fiskulturnoj sali u naselju Roćević kod Zvornika, saopšteno je ranije iz Tužilaštva.
- Optuženi Miodrag Pavlović se tereti da je u navedenom periodu ispred škole u Roćeviću hladnim oružjem lišio života neutvrđen broj zatočenika, a optuženi Radenko Zarić, Miodrag Pavlović, Vukašin Drašković i Milan Tomić da su, s njima poznatim licima, učestvovali u organiziranom premještaju zarobljenika iz navedene škole u kamione, kojima su isti prevezeni na lokalitet šljunkare na obali rijeke Drine u naselju Kozluk - stoji u ranijem saopštenju Suda BiH.
Strijeljanje zarobljenika
Također se dodaje da se Milić, Zarić, Drašković i Tomić terete da su na navedenoj lokaciji učestvovali u streljanju tih zarobljenika, čiji posmrtni ostaci su naknadno zatrpani u masovne grobnice, a zatim i premješteni u više sekundarnih masovnih grobnica.
Odluka o produženju mjera će biti donesena u zakonski predviđenom roku, javlja BIRN.