GLOBUS

Putin u Siriju šalje svoje najmoćnije oružje, a za to ima jako dobar razlog

Avaz.ba

9.3.2018

Rusija je nedavno poslala svoja dva najnaprednija borbena aviona u Siriju.

Su-57 sletjeli su u zračnu bazu Khmeimim, što predstavlja veliku eskalaciju ruske zračne snage u regiji. Slanje aviona je prilika za testiranje mlaznjaka u stvarnim uvjetima, ali Rusija rizikuje gubitak aviona u gerilskim napadima - pogotovo napadima dronova.

Prije nekoliko dana objavljen je video na društvenim mrežama, gdje su se navodno vidjela dva aviona Su-57 koja su slijetala u Khmeimim, glavnu rusku vazdušnu bazu u Siriji.

Niko nije očekivao da Rusi pošalju Su-57 u Siriju, piše portal Popular Mechanics. Ipak vremenom je postalo jasno da je njihov dolazak bio stvaran.

Ruski avion predstavnik je pete generacije lovaca, stavljajući ga u istu klasu kao i F-22 Raptor i F-35 Joint Strike Fighter. Peta generacija obično kombinira stealth tehnologiju, velike, moćne motore koji im omogućuju da lete brže od zvuka, sposobnosti umrežavanja i napredne avionike i radare.

Su-57 prvi je put poletio 2010. i preživio velike nevolje tokom svog razvoja. Stvari su toliko loše da indijsko ratno zrakoplovstvo, česti kupac ruskog vojnog hardvera i jedan od partnera u programu, želi odustati od čitavog projekta. Čak i sada, osam godina kasnije, vjeruje se da je samo deset prototipova u pogonu.

Dva Su-57 koji su tek sletjeli u Siriju vjerovatno su neki od tih prototipova.

Zašto je Su-57 poslan u Siriju, rat bez borbene avijacije? Rusija je upotrijebila Siriju kao svojevrsni poligon testiranje najnovije opreme, uključujući tenk T-90, Pantsir mobilni sistem protivzračne odbrane i vozila otporna na mine Typhoon. Rusko ratno zrakoplovstvo će mnogo naučiti o tome kako mlažnjak radi u uvjetima koji nisu baš idealni, koliko su precizni njegovi senzori u otkrivanju ciljeva u zraku i na tlu, te koliko je teško održavati avione hiljadama kilometara od baza u Rusiji.

Još jedan razlog što je Su-57 otišao u Siriju je F-22. Američko ratno zrakoplovstvo mjesecima je letjelo Raptorom nad Sirijom u ulozi "dekonfiguracije". To je potajno identificiranje ruskih aviona i zrakoplovnih raketnih sistema koji gotovo sigurno prate američke i savezničke avione.

Uvođenje Su-57 nije bez rizika. U decembru je nepoznata grupa pokrenula koordinirane samoubilačke napade protiv Khmeimima i ruske pomorske baze u Tartu. Trinaest kamiona prepunih eksploziva napali su ruske baze, ali svi su pucali ili spustili odbrambenu bazu.

Prije mjesec dana, pobunjenički topnički napad uništio je četiri aviona Su-24, dva lovca Su-35 i jedan avion A-50U na pisti u Khmeimimu. Gubitak jednog od najnaprednijih aviona na svijetu minobacačkom granatom od nekoliko stotina dolara bio bi sramotan poraz za Moskvu.


Vezane vijesti
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.