Osnivač "Vikiliksa" Džulijan Asanž (Julian Assange) bio je pažljiv kako bi osigurao da se ne saznaju imena izvora odgovornih za objavljivanje više stotina hiljada povjerljivih dokumenata američkih vlasti, navedeno je danas pred sudom gdje je u toku proces razmatranja zahtjeva za njegovo izručenje u SAD.
Asanž se bori protiv deportacije u SAD, gdje je optužen za udruživanje radi upada u kompjutere administracije i kršenje Zakona o špijunaži zbog objavljivanja povjerljive prepiske na stranici "Vikiliks" 2010. i 2011. godine.
Pravni zastupnici SAD su u obraćanju sudu u Londonu prošle sedmice naveli da traže izručenje Asanža radi objavljivanja imena doušnika, a ne zbog objavljivanja dokumenata.
Istraživački novinar DŽon Gec koji je radio za njemački magazin "Špigl" prilikom prvog objavljivanja dokumenata, rekao je da je američki Stejt department učestvovao u konferencijskom pozivu u kojem je sugerisao uređivanje dokumenata i da se "Vikiliks" saglasio da neće objaviti oko 15.000 dokumenata.
Gec je istakao da je Asanž bio iznerviran jer je šifra kojom se omogućava pun pristup neobrađenom materijalu objavljena u knjizi novinara "Gardijana" 2011. godine.
Asanž je dospio pod međunarodnu pažnju javnosti kada je 2010. godine "Vikiliks" objavio video snimak na kojem se vidi napad američke vojske iz borbenih helikoptera "Apač" kada je ubijeno više od deset ljudi, uključujući dva radnika agencije "Rojters".
Asanžovi advokati navode da on neće imati pošteno suđenje u Americi i da su optužbe politički motivisane. Oni ističu da postoji rizik i od samoubistva, ukoliko bude poslat u SAD gdje bi mogao biti osuđen na kaznu od 175 godina zatvora.