Kina je započela izgradnju novog objekta za aktivno posmatranje u dubokom svemiru visoke definicije za jačanje planetarne odbrane, navodi se u izvještaju kineskog Global Timesa.
Zvaničnici i naučnici ove zemlje kažu da će joj to pomoći da zaštiti čovječanstvo od svemirskih stijena, zajedno s drugim sličnim programima poput NASA-ine misije DART.
Objekat, dizajniran za otkrivanje asteroida blizu Zemlje koji bi mogli biti prijetnja čovječanstvu, bit će izgrađen u jugozapadnoj općini Čongkving (Chongqing) u zemlji. Kodnog je imena China Fuyan.
Osmatračnica će navodno imati više od 20 antena, od kojih će svaka imati prečnik između 25 i 30 metara. Oni će istovremeno raditi na izvođenju opservacija asteroida visoke definicije unutar 150 miliona kilometara od Zemlje. Prema Global Timesu, ovo će ga učiniti najdalekosežnijim radarskim sistemom na svijetu.
U izjavi za Global Times, Long Teng, predsjednik Pekinškog instituta za tehnologiju, rekao je da će izgradnja kineskog Fuyan postrojenja ojačati odbrambenu sposobnost zemlje u blizini Zemlje i sposobnost otkrivanja svemira i pomoći će joj u proučavanju potencijalno nastanjivih egzoplaneta i asteroida formiranje.
Fuyanova izgradnja će početi sa četiri radara prečnika 16 metara dizajnirana da provjere izvodljivost objekta. Ako sve bude po planu, povećat će broj antena na više od 20, stvarajući distribuirani radarski sistem visoke definicije. Prema izvještaju, to će biti prvi radar u dubokom svemiru sa mogućnošću 3D snimanja i dinamičkog praćenja, kao i aktivnog posmatranja svemirskih objekata u cijelom unutrašnjem solarnom sistemu.
Kina je u aprilu objavila da će izgraditi sistem za praćenje i odbranu asteroida blizu Zemlje kako bi zaštitila Zemlju i ljudsku rasu. Biće postavljen sistem upozorenja na zemlji iu svemiru. To će pomoći da se otkriju svi asteroidi koji mogu predstavljati prijetnju svemirskim aktivnostima, kao i naseljenim područjima na Zemlji. Kina takođe radi na razvoju sistema za skretanje asteroida sličnog NASA-inoj misiji Double Asteroid Redirection Test (DART), koja je pokrenuta u novembru 2021.
Kineska svemirska agencija postala je značajna posljednjih godina jer ima za cilj da bude vodeća svjetska svemirska sila. Svemirska agencija te zemlje, Kineska nacionalna svemirska administracija (CNSA), pružila je prve dokaze o vodi sa površine Mjeseca ranije ove godine. Također je nedavno objavila da razvija nuklearni reaktor za Mjesec za koji tvrdi da je sto puta moćniji od NASA-inog sličnog modela u razvoju, piše interestingengineering.com.