Vojni analitičar Antonio Prlenda kazao je da je predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski tražio oko 300 tenkova, a da su dvjestotinjak već dobili.
Protuoklopna borba
- Nakon rata kod nas su britanski tenkovi Čelendžeri stigli na Kupres i posade su se posebno hvalile njihovim oklopom od posebnih kompozitnih materijala i posebno ga je teško probiti. To je osnovno u protuoklopnoj borbi - istakao je Prlenda.
Kazao je da zapadni tenkovi imaju mnogo bolju tehniku.
- Sustav upravljanja vatrom koji je kompjuteriziran. Cijeni se da je kvalitetniji od ovoga koje imaju tenkovi sovjetskog porjekla i sadašnji ruski. Oni bolje djeluju u pokretu od ruskih tenkova, a bolja im je i noćna optika pa su bolji za djelovanje noću. Danas se u ratu djelovanja vrlo često dešavaju noću i ko je bolji, ko posjeduje noć obično izađe kao pobjednik. Prednost ruskih tenkova su malo manje dimenzije i malo su lakši, pa po ovom čuvenom ukrajinskom blatu malo se bolje snalaze, ali iz tog razloga se i čeka proljeće da se krene. Recimo ruskim tenkovima je dobro što imaju tri člana posade, kod ovih je četiri. Specijalisti za tenkove cijene da je kvalitetnije kad imate četiri člana posade. Zapadni tenkovi su tu uglavnom u prednosti, ali sve to zavisi o obučenosti posada - pojašnjava Prlenda.
Muzejski primjerci
O navodima da Rusi izvlače iz skladišta i zastarjelu sovjetsku vojnu tehniku Prlenda kaže da su tačni, ali da nije toliko kritično.
- Čini mi se pretjeran podatak da je Rusija već izgubila oko 40 posto tenkova. Istina jeste da vade neke muzejske primjerke ali nije to u količinama da možemo reći da ruska vojska koristi zastarjelo naoružanje. Važnije je da počinju ekstremno brzo Rusi trošiti krstareće projektile. Zato su od Irana kupili dronove koji su dosta jeftiniji od krstarećih projektila - zaključio je Prlenda.