PREŠAO KONTINENTALNI DIO

Pentagon: Kineski balon oboren iznad Amerike nije prikupio obavještajne podatke

Američke obavještajne agencije analiziraju ostatke prikupljene iz balona nakon što je oboren

Kineski balon. Printscreen

A. O. / BBC

30.6.2023

Kineski balon, koji je u februaru prešao kontinentalni dio SAD od Aljaske do istočne obale nije prikupio nikakve informacije, kaže Pentagon.

SAD su „preduzele korake da ublaže" mogućnost prikupljanja obavještajnih podataka, pretpostavljajući da je špijunski balon imao takvu sposobnost, rekli su zvaničnici u četvrtak.

Izazvana napetost

Američke obavještajne agencije analiziraju ostatke prikupljene iz balona nakon što je oboren.

Incident je izazvao napetost između SAD i Kine.

Portparol Pentagona, brigadni general Pat Rajder, rekao je u četvrtak da su SAD „svjesne da (balon) ima mogućnosti prikupljanja obavještajnih podataka".

Ali, kako navode, njihova procjena je da ih nije prikupio dok je bio u tranzitu kroz Sjedinjene Države ili iznad Sjedinjenih Država.

Balon je nedjelju dana, krajem januara i početkom februara, letio iznad Sjedinjenih Država i Kanade prije nego što ga je oborio borbeni avion kod obale Atlantika, prema naređenju predsjednika Džozefa Bajdena (Joe Bidena).

Špijunaža lokacije

Vašington je tvrdio da je špijunirao ključne vojne lokacije širom Amerike.

Kinesko Ministarstvo vanjskih poslova je potom izrazilo „snažno nezadovoljstvo i protest protiv američke upotrebe sile u napadu na nenaoružanu civilnu letjelicu“.

Borbeni avion F-22 ispalio je raketu na balon koji je letio na velikoj visini, a američki vojni zvaničnici su rekli da su ostaci aviona pali do dubine od 14 metara, pliće nego što su očekivali, u blizini Mirtl biča u južnoj Karolini.

Za balon koji je primijećen na američkom nebu, Kina je priznala da je njen, ali je negirala optužbe da je služio za špijunažu, već da je riječ o civilnom vazduhoplovu koji prati meteorološke uslove.

Američki državni sekretar Entoni Blinken (Antony) tada je odgodio posjetu Pekingu zbog incidenta, ali je u junu ipak došao u Kinu i razgovarao s najvišim kineskim zvaničnicima.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.