Generalni sekretar Ujedinjenih naroda Antonio Gutereš (Guterres) pohvalio je u subotu napore za potporu tzv. globalnom jugu u međunarodnoj areni otvarajući samit skupine G77 zemalja u razvoju i Kine s domaćinom Kubom.
U fokusu je naučna i tehnološka podjela između bogatih i siromašnih zemalja i njezin utjecaj na razvoj.
Gutereš je rekao da je veća međunarodna jednakost ključna za izgradnju konsenzusa potrebnog za rješavanje problema klimatskih promjena i nejednakosti.
- Svijet iznevjerava zemlje u razvoju, rekao je, izrazivši nadu da će sastanak ojačati utjecaj sudionika na niz pitanja.
Ublaživanje klimatskih promjena
On je ponovio zagovornike klimatskih promjena koji su dugo apelirali na razvijene zemlje, uključujući najveće zagađivače stakleničkim plinovima poput Sjedinjenih Država, da plate za ublažavanje klimatskih promjena i smanje težinu inostranog duga.
Pogođene ekstremnim vremenskim prilikama, pandemijom, međunarodnim napetostima i ekonomskim poteškoćama, zemlje u razvoju zahtijevaju pravedno postupanje od razvijenih zemalja u pogledu međunarodnih finansija do dijeljenja tehnologije.
Ove godine kubanski predsjednik Miguel Dijaz Kanel (Diaz-Canel) predvodi G77, najveću organizaciju UN-a. Naveo je statističke podatke koji pokazuju da je 84 miliona djece u opasnosti da ostanu bez škole do 2023. godine i da je preko 660 miliona ljudi bez struje, dodajući da te razlike sada uključuju internet i napredak u digitalnoj tehnologiji.
Uloge nauke i tehnologije
- Nauka, tehnologija i inovacije dosegle su nezamislivo da bi u uvjetima veće jednakosti i pravde mogle osigurati dostojnije i ugodnije živote za stanovništvo gotovo cijelog planeta - rekao je Diajz Kanel.
Dodao je da nauka i tehnologija "igraju transcendentalnu ulogu u promicanju produktivnosti, učinkovitosti, stvaranju dodane vrijednosti, humanizaciji radnih uvjeta, promicanju dobrobiti i jamčenju razvoja''.
G77, koji je prvobitno pokrenut 1964. godine sa 77 država, sada ima 134 člana.
Kina tvrdi da nije članica G77, unatoč tome što ju je blok naveo kao članicu, ali Peking kaže da podržava legitimne tvrdnje skupine i održava odnose saradnje.
Dok na samitu koji završava u subotu učestvuje više od 90 izaslanstava, samo nekoliko desetaka predvode šefovi država.