Krađa benzina i dizela dramatično je porasla u Velikoj Britaniji, pokazuju zvanični podaci.
Odu, a ne plate
U odgovoru na zahtjev koji je podnijela Fondacija RAC, DVLA otkriva da je u trećem kvartalu (jul – septembar) 2023. godine primila 39.563 zahtjeva za podatke o vlasnicima vozila u vezi s krađom goriva, što je 77 posto više od 22.335 zahtjeva primljenih u istom tromjesečju 2022. godine.
Prema podacima britanskog sindikata naftnih kompanija, prosječni gubitak svake pumpe je procijenjen na oko 12.000 eura (10.500 funti) godišnje.
Koliko god zvučalo nevjerovatno, kada se uzme u obzir da su svi automobili registrovani i da većina benzinskih pumpi ima sigurnosne kamere, većina ovih kaznenih djela se klasificira kao ''bijeg'', s obzirom da kupci napune vozilo benzinom ili dizelom, a zatim jednostavno sjednu u vozilu i odu bez pokušaja plaćanja.
U gužvi na pumpama, iako se na nekima praktikuje brže online plaćanje, razumljivo je da osoblje može teško pratiti šta se sve tačno dešava. Osim zabilježenih krađa, stručnjaci sugeriraju da bi ovo mogao zaista biti sve veći problem i da trenutne brojke nagovještavaju mnogo veće brige i poteškoće oko toga.
Maksimalna kazna
Neplaćanjem goriva vozači rizikuju maksimalnu kaznu do dvije godine zatvora ili prođu sa novčanom kaznom. To ujedno sugerira da se mnogi ljudi nalaze u očajnim situacijama u kojima se čini da vrijedi preuzeti rizik.