Katolici širom svijeta danas obilježavaju Veliki petak, dan kada se prisjećaju Isusove smrti.
Ususret Uskrsu, katolici i evangelici na Veliki petak obilježavaju Isusovu smrt na križu. U Crkvi je to jedini dan u godini kada nema mise, a u Evangeličkoj crkvi na taj se dan održava središnje uskrsno bogoslužje.
Prema Bibliji, Poncije Pilat je dao Isusa mučiti i razapeti u petak prije Paše (židovska Paša), zbog čega je Veliki petak posvećen uspomeni na njegovu muku i smrt.
U Katoličkoj crkvi je dan žalosti pa nemaju mise. U crkvama se održavaju samo bogoslužja, štovanje križa, kojim se slavi spomen na Isusovu smrt. Ujedno, na ovaj dan je strogi post, kada se vjernici trebaju samo jednom nasititi, ali pritom ne smiju jesti meso.
Iako Veliki petak ima notu žalosti, radost i nada također imaju svoje značenje i na ovaj dan, kao i na Cvjetnicu, prevladava misao o Kristovoj pobjedi.
- Na to ukazuje i crvena mučenička boja koja se koristi u bogoslužju i podsjeća na pobjedu koja mučeništvu daje smisao - navodi se.
Papa Franjo poslijepodne će predvoditi bogoslužje u bazilici svetog Petra, a navečer će sudjelovati na križnom putu u rimskom Koloseumu. Evangeličke crkve održat će središnje uskrsno bogoslužje na Veliki petak navečer. Ove će godine, međutim, pravoslavni vjernici Uskrs slaviti 5. maja zbog korištenja drugog kalendara.