Na Bliskom istoku, ali i u nekim zemljama Mediterana, keksi od susama poznatiji kao barazek, omiljena su poslastica u tom podneblju ali i šire.
Ova jedinstvena poslastica je veoma popularna među Palestincima, posebno u Jeruzalemu. Palestinski pekari u Jeruzalemu obično dolaze u ranu zoru na posao kako bi pripremili popularni desert koji mnogi nazivaju kolačić barazek.
Ova poslastica je odavno postala dio historijskog i kulturnog naslijeđa Jeruzalema, a posebno je omiljena tokom muslimanskog mjeseca posta ramazana.
Tradicionalni desert
Barazek je samo jedan od mnogih tradicionalnih palestinskih deserta i lako je pronaći štandove koji ih prodaju na ulicama Jeruzalema.
Prema nekim predajama, barazek potiče sa područja današnje Sirije. Glavni sastojak ovog kolačića je susam, a često sadrži i komadiće pistacija. Smatra se da je nastao za vrijeme osmanske vladavine u glavnom gradu Sirije, Damasku.
Međutim, danas je toliko popularan da se može naći u većini poslastičarnica širom Levantske oblasti (Liban, Jordan, Palestina i Sirija) ali i šire.
Smatra se jednim od najpoznatijih deserta na tom području i ima mnoštvo varijanti. Kolačić se priprema od brašna, putera, šećera i susama, a u nekima se koriste i jaja, mlijeko, pistacije, med, kvasac i vanilija, kao i pročišćeni puter (samneh) umjesto običnog putera. Slatkastog je, puterastog i orašastog okusa, te hrskave i krhke teksture.
Priprema
Postoji nekoliko načina pripreme, a ovaj ne uključuje mlijeko, ali uključuje žumance. Rukama pomiješati 250 grama brašna sa 150 grama putera, hladnog i isječenog na komadiće. Izmrviti sve dok ne postane pješčana tekstura, a zatim se dodaju šećer u prahu, žumanca dva jajeta i ekstrakt vanilije. Tijesto se oblikuje, umota u foliju i ostavi u frižideru da čeka. Ovo tijesto je veoma slično tijestu za francusko pecivo.
Nakon nekoliko sati, tijesto se izvadi iz frižidera i prave se pelete od oko petnaestak grama. Pelete se mrve na tanjir sa susamom i stavljaju u pleh rerne, koji se mora prethodno zagrijati na 200 stepeni. Pleh se stavlja u rernu i kada počne da miriše, odnosno kada se ivice zaprže (poslije 10 minuta), izvadi se i prebaci u pleh sa rešetkom da se ohladi i stvrdne.