GETEBORG

Dan državnosti BiH obilježen u Švedskoj - (Samo)održivost državne i nacionalne baštine

APU mreža je organizacijom ovog događaja pokazala da je, kako je saopćeno, vjeran sljedbenik temeljnih vrijednosti Bosne i Hercegovine

Sa svečanog obilježavanja Dana državnosti BiH. APU Mreža

FENA

26.11.2024

Neprofitna organizacija APU mreža, koja već 20 godina radi na području Švedske na očuvanju bogatog naslijeđa BiH, povodom 25. novembra, Dana drzavnosti BiH, organizirala je svečani događaj u Geteborgu, a pod pokroviteljstvom Ambasade BiH u Kraljevini Švedskoj.

Potaknuti zabrinjavajućim scenarijem zatvaranja Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH (NUBBiH), na svečanoj proslavi Dana državnosti, APU Mreža je u saradnji s Ambasadom BiH u Kraljevini Švedskoj, Republici Finskoj i Republici Estoniji, okupila eminentne intelektualce i kulturne djelatnike iz BiH i Švedske koji su mnobrojnim gostima u nekoliko panel diskusija govorili o temi (samo)održivosti državne i nacionalne baštine, te adresirali značaj kulturnih i nacionalnih institucija za državotvornost i nacionalni identitet građana BiH.

Apeliralo se na djelovanja koja će spriječiti ponavljanje scenarija od ratnog uništavanja Vijećnice, do mirnodopskog zatvaranja Zemaljskog muzeja i slično, saopćeno je iz APU mreže.

Diplomatija kao most između dijaspore i matične zemlje

Ambasador BiH u Kraljevini Švedskoj Bojan Šošić je istakao da kontinuitet bosanskohercegovačke državnosti nije samo pravni okvir definisan Dejtonskim sporazumom, već je ukorijenjen u antifašističkoj borbi naroda BiH tokom Drugog svjetskog rata. Principi ljudskih prava i sloboda su ukorijenjeni u bh. državnost još od Deklaracije o ljudskim pravima građana BiH, donesene na Drugom zasjedanju ZAVNOBiH-a 1944. godine. Taj temeljni dokument svjedoči o viziji Bosne i Hercegovine kao zemlje u kojoj prava pripadaju svima podjednako, a ne privilegovanim grupama, a što je i potvrđeno Dejtonskim mirovnim sporazumom.

Šošić je podvukao kako diplomatija može postati ključni most između dijaspore i matične zemlje, dok je angažman dijaspore neophodan u očuvanju demokratskih vrijednosti, kao i stabilnosti i razvoju domovine.

Važnost investiranja u obrazovanje

Ekonomista sa višedecenijskim iskustvom u bankarskom sektoru i stručni savjetnik u Općini Geteborg Edin Osmančević ukazao je na praktične aspekte ekonomske saradnje, ističući važnost investiranja u obrazovanje i razvoj domaćih resursa kao temelja jačanja institucija. Njegova poruka bila je jasna: privreda i obrazovanje su stubovi dugoročne stabilnosti.

Adnan Mahmutović, profesor književnosti i predsjednik Saveza bh. udruženja u Švedskoj, govorio je o intelektualnom angažmanu dijaspore kroz kreiranje obrazovnih i kulturnih politika koje afirmiraju vrijednosti tolerancije i zajedništva.

Stipendiranje djece

APU Mreža je među ostalim ugostila i Sanjina Hamidičevića, zamjenika izvršnog direktora udruženja Obrazovanje gradi BiH (OGBiH) – Jovan Divjak, koje već više od 25 godina ulaže u obrazovne inicijative u BiH. U svrhu doniranja novca za stipendiranje djece kroz OGBiH organizovana je prodaji knjiga "Ne pucaj" Jovana Divjaka.

APU mreža je organizacijom ovog događaja pokazala da je, kako je saopćeno, vjeran sljedbenik temeljnih vrijednosti Bosne i Hercegovine i da svojim djelovanjem jača veze sa matičnom zemljom, kao i da aktivno učestvuje u oblikovanju miljea u kojem živi današnja i u kojem će živjeti buduća generacija građana Bosne i Hercegovine u švedskoj dijaspori.

Ovo je također bio veliki iskorak za APU Mrežu - po prvi put aktivnosti su organizovane na zapadnoj obali Švedske, najavljujući aktivnosti u Geteborgu i Malmeu, te šaljući poruku da je APU Mreža tu za bh. dijasporu, ma gdje se ona nalazila u Švedskoj, saopćeno je iz APU Mreže.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.