Sirijski pobunjenici stigli su do predgrađa Damaska dok se nastavlja brza ofanziva tokom koje su preuzeli kontrolu nad nekim od najvećih sirijskih gradova. U međuvremenu je gradonačelnik al-Qaima, graničnog grada između Iraka i Sirije, izjavio je da je oko 2.000 sirijskih vojnika prešlo granicu u Irak kako bi potražili utočište. Kako izvještava Al Jazeera, građani Sirije shvataju da vlada gubi kontrolu širom zemlje, te se sada suprotstavljaju vlastima, zauzimaju državne objekte i ruše statue koje simboliziraju vladajuću dinastiju.
Gradonačelnik al-Qaima Turki al-Mahlawi rekao je za Reuters da su neki od sirijskih vojnika koji su prešli granicu ranjeni i trenutno primaju medicinsku pomoć.
Predgrađe Damaska
U međuvremenu Al Jazeera javlja da su srušene statue predsjednika Bashara al-Assada i njegovog oca Hafeza al-Assada.
Rami Abdurahman, koji vodi Sirijsku opservatoriju za ljudska prava sa sjedištem u Velikoj Britaniji, opozicionu organizaciju za praćenje rata, rekao je da su pobunjenici aktivni u predgrađima Damaska: Maadamiyah, Jaramana i Daraya.
Dodao je da se opozicioni borci također kreću iz istočne Sirije prema predgrađu Damaska, Harasti.
Hassan Abdul-Ghani, zapovjednik pobunjenika, objavio je na Telegramu da su opozicione snage počele opkoljavati Damask u “završnoj fazi” svoje ofanzive. Naveo je da borci dolaze iz južne Sirije prema Damasku.
Četvrti gubitak
Opozicione snage su ranije danas također saopštile da su zauzele grad Daraa, što predstavlja četvrti strateški gubitak za snage predsjednika Bashara al-Assada u jednoj sedmici.
Daraa je dobila naziv “kolijevka revolucije” na početku sirijskog rata, jer represija vlade nad protestima nije uspjela ugasiti bijes naroda nakon hapšenja i mučenja grupe dječaka koji su ispisivali grafite protiv Assada na zidovima svoje škole 2011. godine. U aprilu te godine režim je opsjeo grad, potez koji se smatrao početkom militarizacije revolucije.
Sirijska vlada je u međuvremenu negirala izvještaje da je predsjednik Bashar al-Assad napustio Damask, izvijestila je državna novinska agencija SANA.
Vlada je izjavila da su “glasine” iz medijskih izvora dio “niza pokušaja obmanjivanja i utjecaja na sirijsku državu i društvo tokom proteklih godina rata”, prenosi N1.