Hrabri Asad je pobjegao Putinu. Gdje će Putin pobjeći, upitao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski nakon što je sirijski diktator ovog vikenda pobjegao iz Damaska i otišao u Moskvu.
Bašar al-Asad (Bashar al-Assad) je dobio azil u glavnom gradu Rusije iz "humanitarnih razloga" koje je tako dugo uskraćivao svojim podanicima.
Kakav život dobija Bašar al-Asad
Ali kakav mu život Putin nudi? Naizgled, odgovor je prilično bogat, čak i ako to u praksi znači postati dio jednog od najrjeđih zooloških vrtova: Putinove zbirke bivših diktatora. Zapadno od Moskve, malo dalje od gradske orbitalne autoceste MKAD uz A-106 Rublyovo-Uspenskoje Shose, nalazi se selo Barviha, piše historičar Marko Galeoti (Galeotti) za Spectator.
Galeoti navodi kako je u sovjetsko doba ovo bilo jedno od odabranih naselja kuća dodijeljenih stranačkim ličnostima i odabranim članovima lojalne kulturne elite.
Sada je postao dom za neukusno bogate nove bogataše i odabrane svrgnute diktatore i njihove porodice.
Porodica Slobodana Miloševića, ukrajinskog političara Viktora Janukoviča i drugih lidera su, između ostalih, živjeli tu.
- Imovina je ogromna (Janukovič navodno dijeli svoje vrijeme između vile od 52 miliona dolara u Barvihi i mjesta u Rostovskoj oblasti na jugu). Selo nudi vrhunske restorane i maloprodajne objekte koji odgovaraju svim potrebama - ističe Galeoti.
Međutim, naglašava kako će Bašar al-Asad sve to morati platiti.
- Asad i njegova porodica morat će da plate imovinu i druge pogodnosti bogatog života u azilu. Morat će da plati privatne čuvare, ali i diskretne usluge koje će, u priličnom broju, obavljati agenti ruske Federalne službe sigurnosti (FSB) - naveo je Galeoti.
Plaćanje usluga
Galeoti smatra kako postoji i drugi način da plati usluge, a to je da postane pijun Vladimira Putina i Rusije.
- Asad će morati da proguta mnoge gorke pilule i trpi ako želi da zadrži svoju slobodu. Iako je mala vjerovatnoća da će se on, ili njegov 23-godišnji sin Hafez, koji je ranije predviđan kao prijestolonasljednik, ikada vratiti u Siriju, on ostaje potencijalna moneta za pregovaranje.
Malo je vjerovatno da će ga Vladimir Putin predati Sirijcima, a kamoli tribunalu za ratne zločine. Na mnogo načina, davanje azila je bilo posljednje sredstvo u društvenom ugovoru Moskve sa svojim diktatorskim klijentima. Ako ništa drugo ne uspije, ovdje ćete imati utočište - naveo je Marko Galeoti za "Spectator".