Američko ministarstvo odbrano potvrdilo je da su SAD dovršile probno lansiranje svog hipersoničnog oružja dugog dometa iz stanice svemirskih snaga Kape Kanaveral na Floridi.
- Ovaj test označava važnu prekretnicu u razvoju jednog od naših najnaprednijih sistema naoružanja - rekao je visoki mornarički Karlos Del Toro (Carlos) nakon testnog leta, koji je izveden nakon godina odgoda i zastoja u razvoju.
Del Toro je rekao da će integracija novog oružja nazvanog Dark Eagle (engl. tamni orao) u američki arsenal, pomoći osigurati da SAD, kako je rekao, ostanu nadmoćna svjetska borbena sila, prenosi Newsweek.
Najnovija raketa kojom raspolaže Pentagon povlači usporedbe s nedavno na Ukrajinu ispaljenom ruskom raketom Orešnik, a ta dva projektila bi, kako se procjenjuje, trebala biti ključni konkurenti u utrci Rusije i SAD u hipersoničnom naoružanju te izazivaju rasprave o njihovim sposobnostima i strateškom učinku.
Korištenje Orešnika, kako Rusi tvrde novog projektila, izazvalo je posebnu zabrinutost među ukrajinskim saveznicima, budući da je napad na Dnjepar uslijedio samo nekoliko dana nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao zakon o novoj nuklearnoj doktrini zemlje, prema kojoj je spušten prag za korištenje nuklearnog oružja.
Zamjenica generalne sekretarice Pentagona za medije Sabrina Singh upozorila je u srijedu kako bi Rusija mogla ponovno rasporediti oružje "u narednim danima".
Kada je riječ o Dark Eagle, to je raketni sistem srednjeg dometa koji se razvija za potrebe američke vojske.
- Ovo "transformacijsko" hipersonično oružje, koje se lansira s kopna postavljeno na mobilnu platformu (kamion) "isporučit će neusporedivu sposobnost za zadovoljenje ukupnih ratnih potreba - rekao je viceadmiral Džoni Volfe (Johnny Wolfe Jr.), direktor Programa strateških sistema američke mornarice.
Rusija je na sva usta nahvalila svoju hipersoničnu raketu, a Putin je otišao toliko daleko da je rekao da razvoj Orešnika njegovu zemlju pozicionira praktički na rub uklanjanja potrebe za korištenjem nuklearnog oružja, rekavši da će dovoljna količina tih, kako je rekao, najsuvremenijih oružanih sistema, zapravo eliminirati potrebu za uporabom nuklearnog oružja.
- Trenutno ne postoje protumjere protiv takvog oružja. Ove rakete pogađaju ciljeve brzinom od 10 Macha - 2,5 do 3 kilometra u sekundi (12.250 km/h) - rekao je Putin nakon korištenja Orešnika.
Dark Eagle, kako tvrdi američka vojska, može letjeti brzinom "većom od 4.800 kilometara na sat", kako je navedeno u nedavnom izvještaju Kongresne službe za istraživanje.
Međutim, Newsweek prenosi kako Dark Eagle možda može dosegnuti brzinu do 17 Macha (20.800 km/h), a da je domet od 2.700 kilometara, znatno manje od prijavljenog odmeta Orešnika (5.500).
Ipak, jedan ruski vojni stručnjak je utvrdio kako je stvarni domet Orešnika zapravo manji od prijavljenog, odnosno između 2.500 i 5.000 kilometara, prenosi Newsweek.