SVE IH JE ZAVARAO

Asadov bijeg do Moskve: Planove za bjekstvo krio je i od rođaka i saradnika

Asad je rekao svom šefu kabineta u subotu, kada je završio sa radnim aktivnostima, da je krenuo kući, ali je umjesto toga otišao na aerodrom

Al-Asad: Pobjegao u Rusiju. AP

E. Ć.

prije 2 sata 56 minuta

Svrgnuti sirijski predsjednik Bašar al Asad (Bashar al-Assad) skoro nikome nije povjerio svoje planove da pobjegne iz zemlje pošto se njegova vladavina srušila, saznaje Reuters.

Njegovi savjetnici, zvaničnici, pa čak ni rođaci nisu imali ni najmanja saznanja o tim planovima ili su zavarani, reklo je agenciji više desetina izvora.

Nekoliko sati prije bijega

Nekoliko sati prije nego što je pobjegao u Moskvu, Asad je na sastanku sa oko 30 načelnika vojske i bezbjednosti u Ministarstvu odbrane u subotu govorio da stiže ruska vojna podrška i pozvao kopnene snage da izdrže, rekao je komandant koji je bio prisutan na tom sastanku, ali je želio da ostane neimenovan.

Ni civilno osoblje nije bilo ništa upućenije, prema ovim izvorima, prenosi Reuters.

- Asad je rekao svom šefu kabineta u subotu, kada je završio sa radnim aktivnostima, da je krenuo kući, ali je umjesto toga otišao na aerodrom - saopćio je pomoćnik iz njegovog najužeg kruga.

Također je pozvao svoju savjetnicu za medije Buthainu Šaban i zamolio je da dođe u njegovu rezidenciju da mu napiše govor, rekao je pomoćnik.

Kada je ona tamo stigla, otkrila je da u rezidenciji nema nikoga.

Većina izvora, među kojima su i pomoćnici u užem krugu bivšeg sirijskog predsjednika, regionalne diplomate i bezbjednosni izvori, kao i visoki iranski zvaničnici, tražili su da se njihova imena ne objavljuju kako bi slobodno govorili o osjetljivim pitanjima.

Asad o svom planu za bjekstvo nije obavijestio čak ni svog mlađeg brata Mahera, komandanta elitne 4. oklopne divizije armije, prema riječima trojice njegovih pomoćnika.

Maher je doletio helikopterom u Irak, a zatim u Rusiju, rekao je jedan od ljudi.

Asadovi rođaci po majci, Ehab i Ejad Makluf, na sličan način su ostali u Damasku kada je glavni grad pao u ruke pobunjenika, prema navodima pomoćnika bivšeg sirijskog predsjednika i libanskog bezbjednosnog zvaničnika.

Njih dvojica su pokušali da pobjegnu automobilom u Liban, ali su na putu upali u zasjedu pobunjenika, koji su ubili Ehaba i ranili Ejada, rekli su izvori.

Nije bilo zvanične potvrde o smrti, dok Reuters nije bio u mogućnosti da nezavisno provjeri to.

Izašao na brzinu iz kuće

Sam Asad je pobjegao iz Damaska avionom u nedjelju, 8. decembra, leteći ispod radara sa isključenim transponderom u avionu, rekla su dvojica regionalnih diplomata, bježeći od pobunjenika koji su upali u prijestonicu.

Bjekstvo je okončalo njegovu vladavinu i pola vijeka neprekidne moći njegove porodice i doveo do naglog kraja 13-godišnjeg građanskog rata, navodi Reuters.

Odletio je u rusku vazdušnu bazu Hmeimim u sirijskom primorskom gradu Latakiji, a odatle u Moskvu.

Asadova uža porodica, supruga Asma i njihovo troje djece, već su ga čekali u ruskoj prijestonici, prema riječima trojice bivših bliskih saradnika i visokog regionalnog zvaničnika.

Video-snimci Asadovog doma, koje su snimili pobunjenici i građani koji su se okupili u predsjedničkom kompleksu nakon njegovog bjekstva, a koji su objavljeni na društvenim mrežama, pokazuju da je on, po svoj prilici, izašao na brzinu, jer se vidi kuhana hrana ostavljena na šporetu i nekoliko ostavljenih ličnih stvari, kao što su porodični foto albumi.

Da neće biti vojne pomoći iz Moskve, čija je intervencija 2015. pomogla da se preokrene tok građanskog rata u korist Asada, ili od njegovog drugog čvrstog saveznika Irana, sirijskom lideru jasno je stavljeno do znanja u danima koji su prethodili njegovom odlasku, kada je tražio pomoć sa raznih strana u očajničkoj želju da zadrži vlast i obezbijedi svoju bezbjednost, saopćili su izvori koje je Reuters intervjuisao.

Asad je posjetio Moskvu 28. novembra, dan nakon što su sirijske pobunjeničke snage napale sjevernu provinciju Alepo i preletjele zemlju, ali su njegove molbe za vojnu intervenciju naišle na odbijanje u Kremlju, koji nije bio voljan da interveniše, rekla su trojica regionalnih diplomata.

Četiri dana nakon tog putovanja, 2. decembra, iranski ministar vanjskih poslova Abas Arakči sastao se sa Asadom u Damasku.

U to vrijeme, pobunjenici iz islamističke grupe Hajat Tahrir al-Šam (HTS) preuzeli su kontrolu nad drugim po veličini sirijskim gradom Alepom i napredovali su prema jugu dok su se vladine snage raspadale.

Uznemiren tokom sastanka

Asad je bio vidno uznemiren tokom sastanka i priznao je da je njegova vojska previše oslabljena da bi pružila efikasan otpor, rekao je Reuters visoki iranski diplomata.

On nikada nije tražio da Teheran rasporedi snage u Siriji, prema dvojici visokih iranskih zvaničnika koji su rekli da je sirijski predsjednik shvatio da bi Izrael mogao da iskoristi svaku takvu intervenciju kao razlog da gađa iranske snage u Siriji ili čak sam Iran.

Nakon što je iscrpio mogućnosti, Asad je konačno prihvatio neizbježnost svog pada i odlučio da napusti zemlju, okončavajući dinastičku vladavinu svoje porodice koja datira još od 1971. godine.

Tri osobe iz Asadovog najužeg kruga rekle su da je on prvobitno želio da potraži utočište u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, pošto su pobunjenici zauzeli Alepo i Homs i napredovali prema Damasku.

Rekli su i da su ga odbili Emirati, koji su se plašili međunarodne reakcije zbog skrivanja ličnosti koja je pod sankcijama SAD i Evrope zbog navodne upotrebe hemijskog oružja u suzbijanju pobunjenika, optužbi koje je Asad odbacio kao izmišljotinu.

Moskva, iako nije bila voljna da interveniše vojno, nije bila spremna da napusti Asada, prema ruskom diplomatskom izvoru koji je za Reuters govorio pod uslovom da ostane anoniman.

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov, koji je u subotu i nedjelju prisustvovao forumu u Dohi u Kataru, predvodio je diplomatske napore da se osigura bezbjednost Asada, angažujući Tursku i Katar da iskoriste svoje veze sa HTS-om kako bi obezbijedili Asadov bezbjedan dolazak u Rusiju, izjavila su dva regionalna zvaničnika.

Jedan zapadni bezbjednosni izvor rekao je da je Lavrov učinio šta je mogao da obezbijedi Asadov bezbjedan odlazak.

Katar i Turska sklopili su aranžmane sa HTS kako bi olakšali Asadovo bjekstvo, izjavila su tri izvora, uprkos zvaničnim tvrdnjama obje zemlje da nisu imale kontakte sa HTS-om, koji SAD i UN nazivaju terorističkom organizacijom, navodi Reuters.

Moskva je, također, koordinisala sa susjednim državama kako bi osigurala da ruski avion koji napušta sirijski vazdušni prostor sa Asadom ne bude presretnut ili gađan, rekla su tri izvora.

Zvaničnik turske vlade rekao je da nije postojao ruski zahtjev da se koristi turski vazdušni prostor za Asadov let, ali se nije osvrnuo na to da li je Ankara sarađivala sa HTS-om radi olakšavanja bjekstva.

Posljednji Asadov premijer Mohamed Džalali rekao je da je razgovarao telefonom sa svojim tadašnjim predsjednikom u subotu u 22.30 sati.

"Sutra ćemo vidjeti"

- U našem posljednjem razgovoru rekao sam mu koliko je teška situacija i da je došlo do ogromnog raseljavanja ljudi iz Homsa prema Latakiji, da je na ulicama vladala panika i užas - rekao je on za saudijsku televiziju Al Arabija.

- Odgovorio je: "Sutra ćemo vidjeti". To je bilo posljednje što mi je rekao - dodao je Džalali.

On je rekao da je pokušao ponovo da pozove Asada pošto je svanulo u nedjelju, ali da odgovora nije bilo, navodi agencija.

Reuters je izvijestio da nije uspio da stupi u kontakt sa Asadom u Moskvi, gdje je on dobio politički azil.

Kremlj i rusko Ministarstvo vanjskih poslova odbili su da komentarišu ove navode, a iransko Ministarstvo vanjskih poslova nije bilo dostupno za komentar, navodi Reuters.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.