NJEMAČKA MINSITRICA

Analena Berbok ponižena u Damasku

Italijanski list navodi da je jučerašnja iznenadna posjeta Berbok i Baroa u Damask krenula naopako

Analena Berbok. Screenshot

Kurir / D. H.

prije 4 dana

Analena Berbok i Žan-Noel Baro, ministri spoljnih poslova Njemačke i Francuske, sastali su se u Damasku s Ahmedom al Šarom, do skora poznatim samo pod džihadističkim ratnim imenom Abu Muhamed al Džolani, koji je nakon bjekstva u Rusiju svrgnutog predsjednika Bašara al Asada, sada faktički novi vladar Sirije.

Korijere dela sera navodi da Al Džolani, koji se u nedavnom intervjuu za BBC prvi put pojavio u javnosti u odijelu, nije mogao da prikrije islamističke i fundamentalističke nagone prilikom prve posjete zvaničnika iz EU od pada Asada sa vlasti 8. decembra prošle godine.

Italijanski list navodi da je jučerašnja iznenadna posjeta Berbok i Baroa u Damask, koje je trebalo da pokaže oprezni optimizam Unije prema novom režimu, na samom početku krenula naopako.

Vođa pobunjenika Hajat Tahrir al Šama (HTS), džihadističke organizacije poznate kao Al Nusra front iz vremena kada su bili filijala Islamske države u Siriji, odbio je prilikom prijema Berbok i Baroa u nekadašnju Asadovu palatu da se rukuje sa šeficom nemačke diplomatije, pruživši ruku samo njenom francuskom kolegi.

Navodi se da je ova posjeta izazvala i manji potres na nivou EU, jer su Berbok i Baro u Damask otišli bez Kaje Kalas, novoizabrane Visoke predstavnice za spoljnu politiku i bezbjednost Unije, koja je sada glavna za diplomatiju Brisela.

Ona se na društvenoj mreži X oglasila tek nakon što su mediji objavili da ministri spoljnih poslova Njemačke i Francuske kod Al Džolanija.

"Oni su u Damasku kao predstavnici EU i u moje ime", napisala je Kalas.

Korijere dela sera ipak navodi da je teško zamisliti da je ona ta koja je Berbok i Baroa poslala u ovu misiju i da ova posjeta potvrđuje da evropska spoljna politika ostaje čvrsto u rukama nacionalnih vlada.

Dojče vele navodi da su Berbok i njen francuski kolega u Damasku poručili da žele da obnove odnose Sirije i Evropske unije, ali i da postavljaju uslove za to.

"Može biti novog početka samo ako novo sirijsko društvo svim Sirijcima, i ženama i muškarcima, bez obzira na etničku ili vjersku grupu, obezbijedi mjesto u političkom procesu, obezbijedi im prava i ponudi zaštitu", poručila je Berbokova prije posjete.

Al Džolani je najavio da će sazvati konferenciju o nacionalnom dijalogu koja će uključiti sve slojeve sirijskog društva.

Prema pisanju medija, to će se održati već sredinom januara.

Ipak, kako je dodao, moglo bi da prođe oko tri godine dok se ne predstavi novi nacrt ustava i još godina dana da se održe izbori.

Berbok ipak ostaje i skeptična.

"Mi znamo odakle ideološki dolazi HTS i šta je radio u prošlosti", rekla je njemačka ministarka u Damasku.

Ona je dodala da se uočava želja za umjerenošću, kao i to da postoji razumijevanje s drugim važnim igračima.

"Početak pregovora sa Sirijskim demokratskim snagama (SDF) u kojima dominiraju Kurdi, važan je znak u tom pravcu", ocijenila je Berbok, prenosi Kurir.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.