Iranski predsjednik Mesud Pezeškijan (Masoud Pezeshkian) u ekskluzivnom intervjuu za američki NBC News rekao je da Iran nikada nije planirao atentat na Donalda Trampa (Trump) tokom prošlogodišnje predizborne kampanje u SAD-u, niti će to ikada učiniti u budućnosti.
Na pitanje o navodnom planu protiv Trampa, koji su iznijele američke vlasti, Pezeškijan je rekao: "Ovo je još jedna od onih šema koje Izrael i druge zemlje osmišljavaju kako bi promovirale iranofobiju. ... Iran nikada nije pokušao, niti planira ubiti bilo koga. Barem koliko ja znam".
NBC-ov novinar Lester Holt je zatim upitao Pezeškijana: "Kažete da nikada nije postojao iranski plan da se ubije Donald Trump?"
- Nikako - odgovorio je Pezeškijan.
Na pitanje je li Iran spreman obećati da neće pokušati atentat na Trampa, Pezeškijan je rekao: "Nikada to nismo ni pokušali, niti ćemo ikada".
Prvi intervju za inostrane medije
Intervju sa Pezeškijanom je prvi razgovor s inostranim medijima od predsjedničkih izbora u SAD-u. Obavljen je uz prisustvo vladinog prevodioca koji je simultano prevodio. NBC News je nezavisno provjerio prijevod, i tamo gdje su pronađene razlike, članak se oslanja na nezavisni prijevod.
U novembru je Ministarstvo pravde SAD-a optužilo jednog Iranca za navodni pokušaj ubistva Trampa dok je bio kandidat Republikanske stranke. Još dvojica su optužena za planiranje ubistva iransko-američke novinarke i aktivistkinje koja je kritikovala iransku vlast zbog odnosa prema ženama.
Američke vlasti su navele da je zavjera dio iranskih napora da se osveti za smrt visokog iranskog generala Kasema Sulejmanija (Qasem Soleimani), koji je ubijen u Bagdadu u američkom napadu dronom koji je naredio Tramp tokom svog prvog mandata.
Iran negira optužbe
Sredinom oktobra prošle godine, Iran je preko švicarskih diplomata poslao pisanu poruku da neće pokušavati ubiti Trampa, prema navodima američkog zvaničnika, izvijestio je NBC News.
Američke i evropske vlade tvrde da Iran godinama pokušava ušutkati Irance u inostranstvu koji kritikuju režim.
Prošle godine Ujedinjeno Kraljevstvo je pozvalo iranskog diplomatu u Londonu nakon što je Teheran pokušao zastrašiti iranske novinare u Britaniji. Jedan novinar je izboden u nogu u napadu za koji se okrivljuje Iran. Teheran negira optužbe.
Ranije tenzije s Trampom
Tokom Trumpovog prvog mandata, tenzije između SAD-a i Irana su eskalirale. Trump je 2018. godine povukao SAD iz nuklearnog sporazuma iz 2015. između Irana i svjetskih sila, koji je ograničavao iranski nuklearni program u zamjenu za ublažavanje američkih ekonomskih sankcija.
Tramp je ponovo uveo sankcije i uveo dodatne kaznene mjere. Administracija Džoa Bajdena (Joe Biden) vodila je indirektne pregovore s Iranom kako bi pokušala oživjeti sporazum iz 2015. godine, ali razgovori nisu rezultirali dogovorom.
Otvoren za dijalog
Pezeškijan, koji se predstavlja kao relativni umjerenjak, rekao je da je Iran u principu otvoren za dijalog s drugom Trumpovom administracijom. Ali je naglasio da SAD u prošlosti nije ispunio svoje obaveze i da je nastojao srušiti iransku vlast.
- Problem nije u dijalogu. Problem je u obavezama koje proizilaze iz razgovora i dijaloga, a koje ćemo morati ispuniti - rekao je Pezeshkian.
Kada je Iran vodio razgovore sa svjetskim silama o svom nuklearnom programu, "ispunili smo sve obaveze koje smo morali ispuniti", rekao je. "Ali, nažalost, druga strana nije ispunila svoja obećanja i obaveze. Imamo ovu sumnju da, bez obzira koliko se angažujemo u razgovorima i dijalogu, oni pokušavaju srušiti vlast, a ne riješiti probleme", istakao je iranski predsjednik.
Od povlačenja iz nuklearnog sporazuma 2018., Iran je ignorisao njegove odredbe, blokirao neke inspekcije UN-a i napravio napredak u obogaćivanju uranijuma. Prema navodima američkih zvaničnika, Iran je značajno povećao zalihe obogaćenog uranijuma i vjerovatno ima dovoljno fisijskog materijala za izradu više od desetak nuklearnih oružja ako odluči da izgradi atomsku arsenal.
Spekulacije o vojnoj akciji
Trampov povratak u Bijelu kuću i iranski napredak u nuklearnom programu izazvali su spekulacije da bi SAD i Izrael mogli poduzeti vojnu akciju kako bi spriječili Iran u izgradnji nuklearne bombe.
Pezeshkian je rekao da Iran ne traži rat, ali da bi bio spreman da se brani ako njegovi nuklearni objekti budu napadnuti.
- Vidite, prirodno je da ćemo reagovati na svaku akciju. Ne bojimo se rata, ali ga ne tražimo - rekao je, dodajući: "Iskreno se nadam da se to neće dogoditi jer će štetiti svim akterima, ne samo nama".
Pezeškijan je rekao da neprijatelji Irana optužuju Teheran da pokušava napraviti bombu "kako bi izmislili nekakav izgovor".
Ali je dodao: "To nije tačno".
Nedavni udarci
Od Pezeškijanovog izbora u julu, Iran je pretrpio niz udaraca svojoj mreži "osi otpora" u regiji. Izraelska vojska je teško oštetila Hezbolahove snage u Libanu, Hamasove militante u pojasu Gaze, režim Bašara al-Asada (Bashar al-Assad) u Siriji - bliskog saveznika Teherana - koji se srušio prošlog mjeseca.
Ali Pezeškijan je negirao da je iranska pozicija oslabljena.
- Ne vidim nikakvu vezu - rekao je. Dodao je: "U poređenju s prošlom godinom unutar zemlje, mi smo koherentniji. Stabilniji smo. Imamo bolju participaciju. Imamo čvršću sigurnost u zemlji".
Intervju je vođen tokom intenzivnih diplomatskih pregovora o postizanju sporazuma o prekidu vatre u Gazi između Izraela i Hamasa, nakon mjeseci indirektnih pregovora u koje su bili uključeni Egipat, Katar, SAD i druge zemlje.
Na pitanje ima li Iran ulogu u posredovanju mogućeg sporazuma, Pezeškijan je rekao: "Činimo sve što možemo da mir prevlada u regiji".