(NE)UOBIČAJENA PRAKSA

Trampovo glavno oružje za brzo preoblikovanje vlasti: Šta je izvršna naredba predsjednika

Između ostalog Tramp je najavio da će odmah po povratku na vlast donijeti brojne odluke

Donald Tramp. AP

N. H.

prije 5 sati 24 minute

Donald Tramp se jučer poslije četiri godine vratio u Bijelu kuću i više je nego spreman da odmah sprovede značajne promjene u vladi koristeći najbrži alat koji ima na raspolaganju - izvršne predsjedničke naredbe.

Između ostalog Tramp je najavio da će odmah po povratku na vlast donijeti odluke o povećanju proizvodnje domaće energije, kao i obustavi programa raznovrsnosti, jednakosti i inkluzije u okviru federalne vlade.

Potpisivanje serije izvršnih predsjedničkih naredbi po stupanju na dužnost uobičajena je praksa za novog predsjednika. Upravo izvršne naredbe omogućavaju predsjedniku da djeluje bez saglasnosti Kongresa. Međutim, postoje i ograničenja u pogledu onoga što se ovim naredbama može postići.

Šta su izvršne naredbe?

U suštini, to su potpisane izjave o tome kako predsjednik želi da se upravlja federalnom vladom. One mogu uključivati instrukcije federalnim agencijama ili zahtjeve za izvještajima.

Mnoge naredbe su neproblematične, poput davanja slobodnog dana federalnim zaposlenima nakon Božića. One, međutim, mogu sadržavati i glavne političke smjernice. Na primjer, predsjefnik Džo Bajden (Joe Biden ) je potpisao naredbu kojom se uspostavlja struktura za regulaciju vještačke inteligencije.

Ali izvršne naredbe kao i proklamacije i politički memorandumi, koje su slične naredbi često se koriste za sprovođenje agendi, koje predsjednici ne mogu da proguraju kroz Kongres.

Novi predsjednici mogu i često to čine izdati naredbe kojima poništavaju odluke svojih prethodnika. Kako navodi Američka advokatska komora, ove naredbe ne zahtijevaju odobrenje Kongresa i ne mogu biti direktno poništene od strane zakonodavaca. Ipak, Kongres može blokirati sprovođenje naredbe ukidanjem finansiranja ili stvaranjem drugih prepreka.

Koliko su česte izvršne naredbe?

Kroz historiju SAD izdato je nekoliko hiljada izvršnih naredbi, prema podacima Američkog predsjedničkog projekta na Univerzitetu Kalifornija u Santa Barbari. Džordž Vašington (George Washington) je potpisao osam izvršnih naredbi, dok je Frenklin Delano Ruzvelt (Franklin Delano Roosevelt) izdao 3.721.

Tokom svog prvog mandata, Tramp, republikanac, potpisao je 220 naredbi. Bajden, demokrata, potpisao je 160 zaključno s 20. decembrom.

Izvršne naredbe često imaju političku poruku

Tramp je najavio da bi mogao potpisati i do 100 izvršnih naredbi prvog dana, koje bi mogle obuhvatiti deportacije, granicu SAD-Meksiko, domaću energetiku, politike u vezi s rodnom ravnopravnošću u školama i obavezne vakcine, među ostalim obećanjima iz kampanje. Također je obećao izvršnu naredbu za produženje roka za prodaju TikToka.

Tramp je zatražio od kongresmena Džefa Van Drua, republikanca iz Nju Džersija, da napiše naredbu kojom bi se zaustavio razvoj vjetroturbina na moru za proizvodnju električne energije. Ipak, moguće je da će Tramp postepeno uvoditi mnoge planirane naredbe.

Mnoge Trampove mjere vjerovatno će naići na protivljenje demokrata. U nekim slučajevima, ove naredbe će uglavnom predstavljati izjave o namjerama zasnovane na Trampovim predizbornim obećanjima.

Postoje ograničenja moći izvršnih naredbi

Kongres i sudovi mogu potencijalno blokirati izvršne naredbe. Na primjer, Kongres je 1992. godine opozvao izvršnu naredbu tadašnjeg predsjednika Džordža H. V. Buša (George Bush), koja je predviđala uspostavljanje banke ljudskog fetalnog tkiva za naučna istraživanja, donošenjem mjere kojom je određeno da naredba "nema pravno dejstvo".

Kongres također može uskratiti finansiranje agencijama i otežati sprovođenje naredbe. Također postoje pravni izazovi koji se zasnivaju na tvrdnji da je predsjednik prekoračio svoja ovlaštenja. Kada je predsjednik Hari Truman (Harry) pokušao da preuzme čeličane tokom Korejskog rata, Vrhovni sud SAD je presudio da on nema ovlaštenje da oduzme privatnu imovinu bez odobrenja Kongresa.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.