Američki državni sekretar Marko Rubio (Marco) je izdao novu direktivu kojom se obustavlja trošenje na većinu postojećih grantova strane pomoći na period od 90 dana
Kako prenosi Politico, ova odluka koja je šokirala zvaničnike Stejt departmenta, izgleda da obuhvata i finansiranje vojne pomoći Ukrajini.
"Postojeće strane pomoći"
Rubio je uputio ovu direktivu svim diplomatskim i konzularnim predstavništvima, zahtijevajući od osoblja da izdaju naloge za "obustavu rada" za gotovo sve "postojeće strane pomoći", prema dokumentu do kojeg je došao Politico.
Direktiva stupa na snagu odmah. Odluka ide dalje od nedavne izvršne uredbe predsjednika Donalda Trampa (Trump), kojom je naređeno Stejt departmentu da pauzira grantove strane pomoći na 90 dana dok sekretar ne završi pregled. Trampova uredba nije jasno definisala da li će se odnositi na već odobrena sredstva ili pomoć Ukrajini.
Nova direktiva znači da neće biti dodatnih isplata sredstava za programe koje je američka vlada već odobrila, prema trojici sadašnjih i dvojici bivših zvaničnika upoznatih s novim smernicama.
Odluka je šokirala neke zvaničnike zbog svoje široke primjene.
- Stejt department je upravo potpuno obustavio stranu pomoć - rekao je jedan od zvaničnika.
Ipak, dokument ostavlja prostor za tumačenje i predviđa određene izuzetke. Navedeno je da će vojna finansijska pomoć Egiptu i Izraelu biti nastavljena, kao i hitna pomoć u hrani i "legitimni troškovi nastali prije datuma ove direktive" u okviru postojećih ugovora. Na nekim mjestima također se navodi da odluke treba da budu "u skladu s uslovima relevantnih dodjela".
Osjetljiva priroda dokumenta
Jedan trenutni zvaničnik Stejt departmenta i dva bivša zvaničnika Bajdenove administracije naveli su da se pauza odnosi na ključne saveznike poput Ukrajine, Jordana i Tajvana.
Ovi zvaničnici su zatražili anonimnost zbog osjetljive prirode dokumenta. Ova direktiva bi mogla otvoriti mogućnost za pravne sporove protiv američke vlade, jer bi mogli biti pokrenuti sudski procesi zbog neispunjenih ugovora ukoliko se utvrdi da su prekršeni uslovi, navode trenutni i bivši zvaničnici.
U direktivi je navedeno da će "odluke o nastavku, izmjeni ili prekidu programa biti donesene nakon što ih pregleda državni sekretar."
Portparol Stejt departmenta nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar.
Izostavljanje Ukrajine posebno zabrinjava američke zvaničnike koji žele da pomognu u njenoj borbi protiv Rusije.
Tramp i republikanci godinama kritikuju, kako kažu, rasipničko trošenje na stranu pomoć tokom administracija Obame i Bajdena. Međutim, posljednjih dana Tramp je pojačao retoriku prema Rusiji, preteći Moskvi sankcijama ako ne okonča svoju gotovo trogodišnju invaziju na Ukrajinu, i ističući da Putin snosi odgovornost za završetak rata.
Direktiva je odobrena od strane brojnih visokih zvaničnika Stejt departmenta, uključujući savetnika Majkla Nidema i direktora za planiranje politike Majkla Entona.
Stejt department treba da pripremi izvještaj u roku od 85 dana od izdavanja direktive, koji će uključivati Rubiovu preporuku Trampu o tome koje programe strane pomoći treba nastaviti, a koje ukinuti, prenosi Politico.