Motivi SAD-a u odnosu na kompaniju NIS (uvođenje sankcija, op.a.) određeni su željom da se po svaku cijenu naruši izuzetno uspješan projekt ruskog investitora i srpske strane, istaklo je Ministarstvo vanjskih poslova Ruske Federacije, prenosi Anadolu.
- To je udar na desetljećima građenu učinkovitu saradnju naših zemalja, srpsku ekonomiju i građane. Ovdje vrijedi tipična zapadna logika "ili s nama ili protiv" u kojoj nema mjesta vođenju računa o interesima Srbije. Lažno je i licemjerno, smiješno objašnjenje Amerikanaca da sankcije nisu usmjerene protiv Beograda - istakli su iz MVP-a Rusije, odgovarajući na upit lista "Politika" iz Beograda o sankcijama Naftnoj industriji Srbije (NIS) koja je u vlasništvu ruskog "Gazproma".
"Dugoročna politika"
Rusija smatra da se ”ne radi samo o prethodnoj američkoj administraciji".
- Riječ je o dugoročnoj politici "kolektivnog Zapada", usmjerenoj na neokolonijalno pokoravanje drugih zemalja, kontrolu nad njihovim ekonomijama i resursima. Stvarna nezavisnost i suverenost kod njih izazivaju ‘alergije’ i odbacivanje. Rusija i Srbija do sada su uspješno odolijevale diverzantskim napadima i štitile zajednički rad od neprijateljskih spletki. Računamo da ćemo i ovoga puta pronaći obostrano prihvatljivo rješenje - kazali su iz MVP-a Rusije, naglasivši:
"Zajedno radimo na rješavanju ove situacije. Polazimo od potrebe očuvanja strateškog partnerstva sa Srbijom, utemeljenog na vjekovnim bratskim vezama naroda dviju zemalja, temeljnim nacionalnim interesima i korektnoj saradnji".
Sankcije za 200 subjekata
Sjedinjene Američke Države (SAD) zbog ruskog vlasništva sankcije NIS-u uvele su 10. januara ove godine.
SAD su tada na listu sankcija stavile 200 subjekata koji djeluju u ruskom energetskom sektoru.