SPORAZUM O RAZMJENI

Oslobođena druga grupa od 200 palestinskih zatvorenika, pušten i zatvorenik uhapšen 1985. godine

Oslobođene zatvorenike dočekale su hiljade Palestinaca koji su se okupili u Ramalahu kako bi proslavili njihovo oslobađanje

Oslobođeno 200 zatvorenika iz izraelskih zatvora. Anadolija

FENA

jučer

Druga grupa od 200 palestinskih zarobljenika oslobođena je u subotu prema sporazumu o prekidu vatre u Gazi i razmjeni zarobljenika između Hamasa i Izraela.

Televizijske snimke pokazale su dolazak 114 zatvorenika u grad Ramalah na Zapadnoj obali iz vojnog zatvora Ofer u tri autobusa Međunarodnog odbora Crvenog križa (ICRC).

Oslobođene zatvorenike dočekale su hiljade Palestinaca koji su se okupili u Ramalahu kako bi proslavili njihovo oslobađanje, javlja reporter agencije Anadolije.

Na dočeku hiljade ljudi

Šesnaest zatvorenika, u pratnji predstavnika Crvenog križa, također je stiglo u Evropsku bolnicu u Han Junisu (Khan Younis) u južnom Pojasu Gaze, gdje su ih dočekale hiljade ljudi.

Egipatski državni kanal Al-Qahera News također je izvijestio da su dva autobusa sa 70 oslobođenih palestinskih zatvorenika stigla u Egipat prema sporazumu o prekidu vatre u Gazi.

Ured za medije zatvorenika priopćio je rano u subotu da je među oslobođenima 121 zatvorenik koji je služio doživotne kazne i 79 s dugogodišnjim kaznama.

Dodaje se da će 70 onih koji služe doživotnu kaznu biti poslano izvan palestinskog teritorija.

Zatvorenik Tous uhapšen 1985. godine

Prema saopćenju, među oslobođenim zatvorenicima je 137 iz palestinske grupe otpora Hamas, 26 iz Fataha, 29 iz Islamskog džihada, tri iz Palestinske fronte za oslobođenje Palestine i jedan iz Demokratske fronte za oslobođenje Palestine, pored još četiri osobe bez stranačke pripadnosti.

Popis uključuje Mohameda al-Tousa, palestinskog zatvorenika koji je najduže proveo u izraelskim zatvorima.

Tous, iz grada Betlehema na Zapadnoj obali, uhapšen je 1985. i osuđen na doživotni zatvor pod optužbom za izvođenje napada na izraelske ciljeve.

Druga grupa palestinskih zatvorenika krenula je iz izraelskog zatvora Ketziot u pustinji Negev u južnom Izraelu.

- Danas prisiljavamo zločinačkog okupatora da otvori svoje zatvore kako bi oslobodio naše herojske zatvorenike. Ovo je naše zavjetovanje njima za slobodu i za naš narod da nastavimo putem neovisnosti i samoodređenja - navodi se u saopćenju Hamasa.

Oslobađanje koridora

Prema prvoj fazi primirja u Gazi, Izrael se sada sprema povući iz područja koridora Netzarim koji razdvaja sjeverni dio Gaze od juga, omogućujući raseljenim Palestincima da se vrate u sjeverni dio Pojasa Gaze.

Prva šestosedmična faza sporazuma o prekidu vatre u Gazi stupila je na snagu, obustavljajući izraelski genocidni rat u kojem je ubijeno više od 47.000 Palestinaca, većinom žena i djece, a ranjeno više od 111.000 od 7. oktobra 2023.

Prvog dana prekida vatre Izrael je oslobodio 90 palestinskih zatočenika u zamjenu za tri izraelska zarobljenika koje je oslobodio Hamas.

Sporazum o prekidu vatre u tri faze uključuje razmjenu zarobljenika i održivi mir, s ciljem trajnog primirja i povlačenja izraelskih snaga iz Gaze.

Nestalo više od 11 hiljada ljudi

U izraelskim napadima nestalo je više od 11.000 ljudi, uz rašireno razaranje i humanitarnu krizu koja je odnijela živote nebrojenog broja starijih ljudi, žena i djece.

Međunarodni kazneni sud (ICC) izdao je u novembru prošle godine naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua (Netanyahu) i njegovog bivšeg ministra obrane Joava Galanta (Yoav Gallant) zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti u Gazi.

Izrael se također suočava s tužbom za genocid pred Međunarodnim sudom pravde zbog svog rata protiv enklave.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.