Evropska komisija je po prvi put usvojila listu od 47 strateških projekata čiji je cilj jačanje domaćih kapaciteta za strateške sirovine. Ovi projekti će dodatno osnažiti evropski lanac vrijednosti sirovina i osigurati raznovrsnije izvore snabdijevanja.
Ova inicijativa predstavlja ključni korak u sprovođenju Zakona o kritičnim sirovinama (CRMA), koji postavlja ciljeve da do 2030. godine evropska proizvodnja strateških sirovina pokrije 10% ekstrakcije, 40% prerade i 25% reciklaže ukupne potražnje EU.
Strateški projekti će značajno doprinijeti zelenoj i digitalnoj tranziciji Evrope, kao i jačanju odbrambene i vazduhoplovne industrije EU, objavljeno je na sajtu Evropske komisije.
Ukupno 47 strateških projekata nalazi se u 13 država članica EU: Belgija, Francuska, Italija, Nemačka, Španija, Estonija, Češka, Grčka, Švedska, Finska, Portugal, Poljska i Rumunija.
Ovi projekti pokrivaju različite segmente vrijednosnog lanca sirovina:
- 25 projekata obuhvata ekstrakciju
- 24 projekta bavi se preradom
- 10 projekata se fokusira na reciklažu
- 2 projekta su usmjerena na substituciju sirovina
Projekti obuhvataju 14 od 17 strateških sirovina definisanih u Zakonu o kritičnim sirovinama, uključujući:
- Litij – 22 projekta
- Nikl – 12 projekata
- Kobalt – 10 projekata
- Mangan – 7 projekata
- Grafit – 11 projekata
Na spisku projekata su samo, kao što se može pročitati, oni koji se nalaze na teritoriji Evropske unije, pa shodno tome se ne pominje projekt "Jadar".
Poseban fokus je na litiju i kobaltu, gdje će EU u potpunosti dostići ciljeve za 2030. godinu, dok će za grafit, nikl i mangan biti ostvaren značajan napredak.
Pored toga, strateški projekti koji uključuju magnezij (1 projekt) i volfram (3 projekta) bit će ključni za otpornost evropske odbrambene industrije, koja zavisi od ovih materijala.
Ovi projekti su odabrani jer garantuju sigurnost snabdijevanja strateškim sirovinama u EU, ispunjavaju ekološke, društvene i upravljačke kriterije, kao i tehničku izvodljivost. Također, svaki projekt ima jasne prekogranične koristi za EU.
Za realizaciju ovih 47 projekata potrebno je ukupno 22,5 milijardi evra kapitalnih investicija.