Najveće japansko tijelo organizovanog kriminala, jakuza, predalo je vlastima pismeno obećanje da će okončati svoje ratove sa otcjepljenim grupama, izvijestila je policija u četvrtak za AFP.
Jamaguči-gumi (Yamaguchi-gumi) je vodio krvave ratove sa drugim grupama koje su formirali bivši članovi Yakuze koji su se odvojili 2015. godine.
Visoki članovi su u ponedjeljak lično predali pismo policiji u kojem se zavjetuju da će "okončati sve sukobe" i "neće praviti probleme", rekao je policijski zvaničnik za AFP.
Pod nadzorom vlasti
Vlasti su od 2020. godine imale pod pomnim nadzorom različite kriminalne grupe zbog njihovog pojačanog nasilja, koje je ozbiljno ograničilo njihove aktivnosti, poput njihove mogućnosti korištenja ureda u određenim područjima.
Obećanje Jamaguči-gumija, podneseno u prefekturi Hjogo u zapadnom Japanu, moglo bi imati za cilj ublažavanje ograničenja, navode lokalni mediji.
Planovi otcijepljenih grupa su i dalje nejasni, rekao je zvaničnik policije iz Hjogoa.
Istražitelji prate situaciju jer bi zakletva Jamaguči-gumija mogla biti samo jednostrana izjava, rekao je on.
Za razliku od italijanske mafije ili kineskih trijada, jakuze su dugo zauzimale sivu zonu u japanskom društvu.
Oni nisu ilegalni, a svaka grupa ima svoje sjedište poznato policije.
Pad članstva
Jakuza je iz haosa poslijeratnog Japana prerasla u višemilijarde dolara vrijedne kriminalne organizacije.
Oni su uključeni u razne aktivnosti, od droge i prostitucije do reketa i kriminala.
Dugo su ih tolerisali kao nužno zlo za osiguravanje reda na ulicama i brzo obavljanje stvari - koliko god sredstva bila sumnjiva.
Posljednjih decenija, stroži propisi protiv bandi, slabljenje društvene tolerancije i slaba ekonomija doveli su do stalnog pada članstva.
Članstvo u nacionalnim jakuza grupama dostiglo je novi minimum od 18.800 u 2024. nakon godina pada, po prvi put ispod granice od 20.000, pokazali su policijski podaci ovog mjeseca.
Ipak, oni predstavljaju prijetnju za društvo jer nastavljaju da se bave krivičnim djelima, a da se pritom ne profiliraju, navodi Nacionalna policijska agencija u nedavnom izvještaju.
Kriminalne aktivnosti
Kriminalne aktivnosti jakuze i drugih postaju složenije s pojavom "tokuryu" grupa, kaže policija.
Za razliku od jakuza grupa sa organizovanim članstvom i uspostavljenim hijerarhijskim strukturama, ovo su ad-hoc grupe pojedinaca.
Mnogi nemaju kriminalnu pozadinu i često su regrutovani putem društvenih mreža uz obećanje brzog novca.
Vidi se da ove grupe rade sa uspostavljenim grupama jakuza, dodajući složenost japanskim mjestima zločina, prema policijskim izvještajima.
Tetovaže se i dalje često povezuju s jakuzom i drugim "antisocijalnim" elementima, iako se stavovi mijenjaju.
Ljudima sa tetovažama u Japanu često je zabranjen pristup objektima kao što su bazeni ili "onsen" kupke, a turisti s umjetnošću tijela ponekad mogu prekršiti pravilo.