REGIONALNA POSJETA

Kineski predsjednik u Vijetnamu: Carinski rat "neće donijeti pobjednika"

Kineski predsjednik započinje turneju po jugoistočnoj Aziji

Xi Jinping. AP

Anadolija

14.4.2025

Trgovinski i carinski ratovi "neće donijeti pobjednika", rekao je kineski predsjednik Si Đinping (Xi Jinping) u ponedjeljak na početku prve prekomorske posjete Vijetnamu ove godine, javlja Anadolu.

Dodao je da protekcionizam "neće voditi nikuda", navodi se u zvaničnom saopćenju.

Njegovi komentari došli su usred bijesnog trgovinskog rata između Kine i SAD - dvije vodeće svjetske ekonomije - dok je administracija američkog predsjednika Donalda Trampa (Trump) uvela carine od 145 posto na kineski uvoz, a Peking je uzvratio nametima od 125 posto, signalizirajući kraj svakog daljnjeg povećanja s njegove strane.

Carine Vijetnamu

Američka administracija je također uvela carine od 46 posto na uvoz iz Vijetnama.

Kineski predsjednik u glavnom gradu Vijetnama Hanoju započeo je u ponedjeljak turneju koja obuhvata tri zemlje jugoistočne Azije, što je njegovo prvo prekomorsko putovanje u 2025. godini.

Ovo ujedno predstavlja četvrtu posjetu Sija Vijetnamu otkako je postao generalni sekretar Komunističke partije Kine u novembru 2012. godine.

Posjeta Maleziji i Kambodži

Nakon dvodnevne državne posjete Vijetnamu, Si će otputovati u Maleziju na poziv kralja sultana Ibrahima, a svoju turneju će završiti u petak posjetom Kambodži, čiji će domaćin biti kralj Norodom Sihamoni.

Putovanje dolazi usred rastućih regionalnih trvenja i bijesnog trgovinskog rata sa SAD, pri čemu su obje ekonomske sile uključene u uzvratne carine.

Kina je najveći trgovinski partner Vijetnama više od dvije decenije, s obimom bilateralne trgovine koji je prošle godine premašio 260 milijardi dolara.

Važnost regionalne saradnje

U izjavi uoči dolaska u Hanoj, Si je ukazao na važnost diplomatije i regionalne saradnje.

- Trebalo bi pravilno upravljati razlikama i čuvati mir i stabilnost u našem regionu - rekao je on.

Naveo je da "uspješno razgraničenje naših granica na kopnu i u zaljevu Beibu pokazuje da smo s vizijom u potpunosti sposobni da pravilno riješimo pomorska pitanja kroz konsultacije i pregovore."

Iako Kina ima snažne ekonomske veze sa sve tri zemlje, ona također ima konkurentna pomorska potraživanja i s Vijetnamom i Malezijom, kao i s drugim državama članicama ASEAN-a u spornom Južnom kineskom moru, što je dugogodišnja žarišta u regionalnoj sigurnosti.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.