U američkim akcionim filmovima često su vlasti, neka vladina agencija ili vojska suočeni s velikim problemom, a kao krajnje i jedino preostalo rješenje vide u jednom čovjeku koji može spriječiti katastrofu koja nadolazi. Taj junak obično je penzionisan i povukao se u neku zabit.
Podijeljena država
Nevoljko prihvata posao koji mu vlasti povjeravaju i rješava ga na spektakularan način.
Slična uloga dodijeljena je i Rajnhardu Pribeu (Reinhard Priebe). Bio je jedan od direktora u Evropskoj komisiji, radio u Briselu na raznim poslovima uglavnom u vezi s pravom. Penzionisao se i vratio u Njemačku.
Međutim, brzo mu je stigao poziv. Broj počinje pozivnim iz Brisela. Od njega se tražilo da ode u Skoplje, analizira sistem pravosuđa, eventualnu korumpiranu vezu s vlastima i obavještajnim agencijama te sastavi izvještaj koji bi Makedoniji, ali i Evropskoj uniji, trebao pomoći u reformi pravosuđa.
Makedonija je u to vrijeme bila duboko podijeljena država, na rubu građanskog rata, a put ka EU i NATO-u bio je blokiran.
Nakon nekoliko mjeseci Pribe je objavio izvještaj. I što je najvažnije, spisak na kojem su imenom i prezimenom ljudi koji su vršili neprimjereni utjecaj na pravosuđe, koji su vršili kriminalne radnje, veze političari – obavještajci - tužioci...
Žestok obračun
Izvještaj je bio toliko šokantan da je izazvao potres u makedonskom društvu. Brzo su uslijedili protesti, koji su doveli i do promjene vlasti. Pozicije su preuzeli socijaldemokrati, a pravosuđe se reformiralo, te je krenuo žestok obračun s korupcijom.
Nakon završenog posla, vratio se svom penzionerskom životu. Ne zadugo. Pribea su ponovo zvali. Ovaj put „gori“ u Bosni i Hercegovini. Čim je stigao u Sarajevo, prionuo je na posao.
Izvještaj o BiH trebao bi biti gotov najesen. Ono što će Pribe u njemu napisati, sigurno neće biti dosadno.
Iz biografije
Rajnhard Pribe rođen je 25. aprila 1949. godine u Libeku u Njemačkoj. Radio je kao pravnik i sudija, a kasnije i kao politički direktor u Evropskoj komisiji.
U evropskoj vladi počinje raditi 1984. godine. Kao direktor Vanjskopolitičkog komesarijata EU radio je od 2001. do 2006. i bio je zadužen za zapadni Balkan.
Nakon nekoliko godina otišao je u penziju.