„Srpski svet“ prijetnja je miru i stabilnosti na zapadnom Balkanu, saglasni su brojni stručnjaci.
Koliko god se Srbija pravdala da neće silom ujedinjavati Srbe u jednu državu, ova priča zvuči bolno poznato. Generacije naših roditelja se dobro sjećaju retorike s početka 90-tih godina prošlog stoljeća. Ideja „velike Srbije“, izgleda, preživjela je turbulentni period i prilagođena je novom, poratnom periodu, a nazvana je - „srpski svet“.
Prekrajanje granica na Balkanu je uvijek izazivalo krvoproliće, jer mentalitet ovdašnjih naroda ne dozvoljava da se ovakvi procesi događaju drugačije. O ovoj činjenici svjedoče brojne masovne grobnice i logori koji se mogu naći širom regiona, a neki od njih datiraju iz Drugog svjetskog rata.
Ne doprinosi ni mantra Srbije da se naoružava radi odbrane, a pritom milione troši na kinesko i rusko naoružanje koje može pogađati mete praktično u svim državama regiona.
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin, prema uzoru na fašističku Njemačku, ideju „srpskog sveta“ pravda ugroženošću Srba. Istu ideju promovirao je i ratni zločinac Slobodan Milošević govoreći o ugroženosti Srba u bivšoj Jugoslaviji. Staljin je tvrdio da su žrtve bili komunisti kad se pridružio nacistima u invaziji na Poljsku.
Viktimizacija u ovom slučaju služi samo kao opravdanje za nasilje, a nadamo se da do njega ipak neće doći. Nadamo se da će Srbija odustati od ideje prekrajanja granica i okrenuti se ideji ukidanja granica unutar zajedničkih političkih i vojnih projekata kao što su Evropska unije i NATO savez.