Mnoge su zgrozili posljednji ramazanski istupi lidera SDA Bakira Izetbegovića.
Uveliko započinjući predizbornu kampanju, Izetbegović je po političkim skupovima i u programima sebi lojalnih televizija, između ostalog, kritizirao pretjerani karijerizam kod žena i nedovoljno rađanje djece, "neograničenu" sloboda govora, a nije se libio naglasiti da ne brine za Bosnu "dok su džamije pune", dodajući, također, da su vjernici muslimani vezivno tkivo države.
Rekoh, ove ultrakonzervativne poruke u kojima se nereligiozni nemuslimani označavaju kao manje vrijedni i sumnjivi zgrozile su mnoge, ali mnogi ne znače i većinu. Doduše, ljudi s građanskim i liberalnim pogledima možda uistinu čine većinu u civilnom sektoru i medijima, no pitanje je da li njihovi stavovi dominiraju u društvu.
Uostalom, Izetbegović se ni ne obraća njima, nego upravo onima na koje računa kao na glavno glasačko tijelo, a to su oni što će im srca zatitrati kada čuju da su kičma države.
Nezahvalno je govoriti ko tu dominira, uostalom, ni relevantnih istraživanja o tom pitanju nemamo, ali rezultati izbora barem neumoljivo pokazuju - pobjeđivale su i pobjeđuju uglavnom one opcije koje su, svaka unutar svog naroda, preferirale nacionalistički, konzervativni i izrazito vjerski obojen sistem vrijednosti, što, vjerovatno, mnogo toga govori o većinskom ukusu stanovništva.
A taj ukus sistemski se, doduše prilično tiho, kroji 30 godina. Vladajući nacionalisti su imali daleko bolju logistiku, sav državni aparat na svojoj strani, institucije, školstvo i narativ kreiran po svojoj mjeri.
Generacije odgajane u jugoslavenskom "bratstvu i jedinstvu" i u njemu preferiranom ateizmu devedesetih su uronile u krvavi rat, religijom opijen i inspiriran željom za ostvarivanjem "historijskih" nacionalnih ciljeva. Današnju generaciju odgojio je sistem koji su stvorili upravo oni koji su uime nacionalnih ciljeva i vjerskih pobuda kreirali to krvoproliće devedesetih. Šta mislite, kakav može biti njihov sistem vrijednosti?