KOMENTAR DANA

Sit gladnom ne vjeruje

Cijene jela u restoranu Parlamenta BiH su otporne na sve udare

Građani kopaju po kontejnerima, a u Parlamentu se goste za male pare. Avaz

jučer

"Jesti kruh nije majstorija; kruh peći, mala je majstorija; kruh zaraditi, najveća je majstorija", kazao je francuski novelist Romein Roland. Da li parlamentarci zarađuju svoj kruh svojim radom? Nakon više talasa poskupljenja koja su pogodila bh. stanovništvo unazad nekoliko godina, cijene u restoranu Parlamenta BiH nisu se mnogo mijenjale.

Istina je da je 2022. godine kafa poskupila i izašla na čitavu marku. Marka tad i marka sad. U restoranu Parlamenta BiH, čije su cijene otporne na udare recesije i inflacije, jede se i dalje dobro, kao i prethodnih godina. U ovom restoranu naši vrijedni zastupnici, delegati, ministri, doministri, pomoćnici, šefovi, članovi komisija i drugi činovnici mogu uživati u jelima čije su cijene, naprosto, nevjerovatne. Teleću čorbu mogu pokusati za samo jednu marku, kao i prije četiri godine, kada je također koštala marku. Isto toliko koštaju i pečeni krompir, riža ili kolač. Oni s malo dubljim džepom, kojih ne manjka u ovoj instituciji, morat će odvojiti čak cijele četiri marke za ćureći sote s gljivama. Ne, ovo nije šala, već realnost.

Realne jesu i procjene koje navode da gotovo 16.800 građana zavisi od obroka koji svakog dana dobiju u približno 60 javnih kuhinja u Bosni i Hercegovini. Podaci UN-a su neumoljivi: blizu 17 posto građana BiH živi u ekstremnom siromaštvu, dok je gotovo 700.000 stanovnika na rubu siromaštva. Dok građani Bosne i Hercegovine žive na rubu egzistencije, naši parlamentarci neopravdano uživaju u svim blagodatima koje im je ova država dala.

Uporedimo li poskupljenja koja su pogodila građane Bosne i Hercegovine i njihova primanja, s enormno visokim primanjima parlamentaraca i cijene restorana u Parlamentu BiH, može se izvući samo jedan zaključak: vlast ni u kojem slučaju ne radi u korist građana. Uz visoke plaće idu niže cijene. Valjda tako treba. Ono što je sigurno jeste da se uz pečeni krompir ili ćufte u paradjz sosu ne može potezati otcjepljenje ili vitalni nacionalni interesi. Imaju li građani BiH vitalni nacionalni interes za bolji život? Da li vlasti u BiH znaju koliko košta jedan obrok penzionera, radnika ili studenta? Sumnjam da ih zanima. Oni se vode Kafkinom mišlju: "Sve dok vam je u ustima zalogaj hrane, problemi su riješeni - bar za sada".

Vezane vijesti
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.