Dezinformacije koje se šire o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti su namjerna provokacija, za koju je prije svega odgovorna Moskva, rekao je u ekskluzivnom intervjuu za Glas Amerike zamjenik pomoćnika američkog državnog sekretara i specijalni izaslanik za zapadni Balkan Metju Palmer (Matthew Palmer).
Sjedinjene Države, kako je istakao Palmer, zalažu se za kompromis i mirno rješenje spora u vezi sa zakonom. Američki zvaničnik u intervjuu za Glas Amerike nije komentirao odnose između Srbije i Kosova.
Glas Amerike: Crnogorska vlada i Srpska pravoslavna crkva započele su dijalog o Zakonu o slobodi vjeroipovijesti koji je izazvao proteste u zemlji i u regionu. Šta SAD očekuju od tog dijaloga?
Palmer: Mi očekujemo da će razgovor biti otvoren i transparentan, vođen u dobroj vjeri, a s ciljem da se dođe do razumijevanja o tome kako se ovaj zakon može primijeniti, a da zaštiti interese crnogorske vlade, građana Crne Gore, ali i legitimne interese SPC-a.
Glas Amerike: Hoće li SAD posredovati u dijalogu u nekom trenutku, jer obje strane za sada čvrsto ostaju pri svojim pozicijama?
Palmer: Dijalog je tek počeo, premijer Marković i mitropolit Amfilohije su se tek sastali 14., i to na Dan zaljubljenih, Svetog Valentina, to mora da je dobar znak. Nadamo se da će proces dobiti na zamahu, a mi ćemo nastaviti da držimo otvoreni kanal komunikacije sa svim stranama i da se zalažemo za kompromis i duh saradnje, dok oni rade na pronalaženju miroljubivog rješenja.
Glas Amerike: SPC tvrdi da je zakon diskriminatoran i da je cilj da se oduzme imovina Crkve, a crnogorska vlada to demantira. Vjeruju li SAD da je Zakon diskriminatoran i da mu je cilj da se oslabi utjecaj SPC-a u Crnoj Gori?
Palmer: Vidjeli smo mišljenje Venecijanske komisije o Zakonu. Jako je važno da iza razumijevanja između Vlade i Crkve o tom kako će zakon biti primijenjen u praksi i šta to znači u praktičnom smislu. Nadamo se da će ovaj dijalog premijera i mitropolita dovesti do uzajamnog razumijevanja.