Premijer Kosova Avdulah Hoti poručio je u svom obraćanju poslanicima u Skupštini Kosova da se dijalog sa Srbijom treba okončati recipročnim priznanjem i potpunom normalizacijom odnosa između dvije strane.
Na zahtjev opozicione Demokratske partije Kosova (DPK), premijer Hoti u četvrtak (17. septembar) izvještava poslanike u Skupštini Kosova o procesu dijaloga sa Srbijom, koji je na visokom političkom nivou obnovljen 16. jula nakon dvije godine zastoja.
Tom prilikom, Hoti je napomenuo da je Kosovo u obavezi da ostvari normalizaciju odnosa sa zemljama u regionu, uključujući i Srbiju, te dodao da postoji platforma za dijalog koja ne dozvoljava da se raspravlja o teritorijalnom integritetu.
- O teritorijalnom integritetu se ne može pregovarati i ne postavlja se pitanje o tome. Ustavna organizacija Kosova nije pogođena, ne postoji Zajednica (opština sa srpskom većinom) sa izvršnim ovlašćenjima na Kosovu. Za ova dva principa u dijalogu imamo punu podršku naših međunarodnih partnera. Treći princip je da sporazum mora biti u skladu sa Ustavom Kosova, rekao je Hoti.
On je naveo i da se u ovoj fazi dijaloga izrađuju određeni elementi sporazuma o uzajamnom priznavanju između Kosova i Srbije.
- Izrada je započeta sa temama koje smo nametnuli, o nestalim osobama i ekonomskim pitanjima, srpska strana je zatražila da se pitanje interno raseljenih lica pokrene u diskusiji, objasnio je premijer.
Premijer Hoti je rekao i da su predstavnici međunarodne zajednice potvrdili da proces dijaloga sa Srbijom neće trajati beskrajno već da je vremenski ograničen.
Inače, u četvrtak se u Briselu po četvrti put sastaju ekspertski timovi Kosova i Srbije koji razgovaraju o temama koje su prethodno 7. septembra otvorili premijer Kosova Avdulah Hoti i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Hoti je u Skupštini Kosova govorio i o sporazumu o ekonomskoj normalizaciji odnosa, koji su Kosovo i Srbija potpisali u Vašingtonu 4. septembra uz prisustvo predsednika SAD Donalda (Trump) Trampa.
- Ovaj sporazum od 16 tačaka čine veliki infrastrukturni projekti. Kosovo će ostati centar ekonomske infrastrukture“, rekao je on.
Sa druge strane, dve opozicione stranke u Skupštini Kosova, Pokret Samoopredeljenje i Demokratska partija Kosova su kritikovale Vladu Avdulaha Hotija zbog sporazuma postignutog u Vašingtonu.
Opozicija smatra da je Hoti 4. septembra, potpisivanjem sporazuma o ekonomskoj normalizaciji odnosa sa Srbijom, napravio ustupke po pitanju jezera Gazivode na severu Kosova i mini-šengenskoj inicijativi uz napomenu da je dozvolio i da se ukloni tačka koja je govorila o uzajamnom priznavanju Kosova i Srbije.