Američki izaslanik za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar (Gabriel Escobar) rekao je da je sporazum koji su predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i kosovski premijer Albin Kurti prihvatili u subotu u Ohridu pravno obavezujući za obje strane i da će ispunjenje dogovorenog uticati na evropski put Beograda i Prištine.
Potpis nema nikakav pravni uticaj
Povodom činjenice da Vučić nije želio da potpiše taj dokument, Eskobar je novinarima u Briselu rekao da se radi o pravno obavezujućem sporazumu, na koji potpis nema nikakav pravni uticaj.
- Svrha tog sporazuma nije međusobno priznavanje Srbije i Kosova, već normalizacija odnosa dvije zemlje. Pratit ćemo kako se dogovoreno implementira, kako bi podstakli Beograd i Prištinu da sprovode sporazum - rekao je Eskobar, uz ocjenu da taj dokument predstavlja početak pomirenja između Srbije i Kosova.
Primjena dogovorenog mora početi odmah, a kako je rekao, Beograd i Priština će imati koristi od toga.
- Srbija se obavezala da počne da priznaje kosovska dokumenta i nacionalne simbole, dok je za Prištinu važno da počne izradu nacrta njene verzije rješenja vezanog za opštine sa većinskim srpskim stanovništvom na Kosovu - rekao je Eskobar.
Interes građana
On je ocijenio da za Prištinu najveći značaj ima prijem u evropsko-atlantske strukture, dok je za Beograd to početak razgovora o formiranju asocijacije kosovskih opština sa većinskim srpskim stanovništvom.
Eskobar je izjavio da ideja asocijacije opština sa većinskim srpskim stanovništvom treba da bude u interesu građana i da omogući Srbima da učestvuju u demokratskom životu, s tim da ne ugrožavaju funkcionisanje Kosova.
- Može se očekivati veće angažovanje Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije, kako bi se pružila pomoć Srbiji i Kosovu da sprovedu dogovoreno - rekao je Eskobar.
Negativan uticaj Rusije
Poručio je da sve zemlje Zapadnog Balkana zaslužuju brži put ka EU i izrazio nadu da će sve članice Unije priznati Kosovo u bliskoj budućnosti.
Eskobar je izjavio da Rusija, posredstvom desničarskih partija u regionu, pokušava da izvrši negativan uticaj na dijalog Beograda i Prištine i evropske integracije.
- U razgovorima Rusija nije pominjana. Ukoliko je Moskva djelovala tokom vikenda, to niko nije primijetio - rekao je Eskobar.