Posebni izaslanik Evropske unije za dijalog Kosova i Srbije Miroslav Lajčak susrest će se danas u Beogradu sa srbijanskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem.
Kako je saopćeno iz Službe za saradnju s medijima srbijanskog predsjednika, sastanak Lajčaka i Vučića održat će u Generalnom sekretarijatu predsjednika Srbije s početkom u 12:30 sati a nakon sastanka bit će izdano saopćenje za javnost.
Sastanak Lajčaka i Vučića
Sastanak Lajčaka i Vučića dolazi nakon odluke Centralne banke Kosova o suspenziji dinara u platnom prometu u toj zemlji od 1. februara, a srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić drži kako ona predstavlja pokušaj da se ukine dijalog Beograda i Prištine i pokušaj progona srpskog naroda s Kosova.
Također službeni Beograd zatražio je podršku Evropske unije kao medijatora u dijalogu o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova, a Lajčak je nakon toga izjavio kako se nada da će biti postignuto rješenje koje neće dodatno otežavati dijalog.
Zabrinutost zbog isključivanja dinara iz platnog prometa na Kosovu izrazila je i američka vlada koja je pozvala Kosovo da preispita spomenutu odluku koja bi mogla negativno utjecati na srpsku zajednicu.
Euro ostaje jedina službena valuta
No, guverner Centralne banke Kosova Ahmet Ismaili istaknuo je da euro ostaje jedina službena valuta i nudi opcije za dinarske transakcije.
Nakon posjete Srbiji Lajčak u utorak putuje u Prištinu, gdje će se sastati sa zamjenikom kosovskog premijera Besnikom Bislimijem koji je ujedno i glavni pregovarač Kosova u procesu dijaloga o normalizaciji odnosa dviju zemalja.
Prva je to ovogodišnja posjeta specijalnog izaslanika Evropske unije za dijalog Kosova i Srbije nakon što je novembru prošle godine u Briselu održan sastanak na nivou glavnih pregovarača kojem je prethodila Lajčkova posjeta Beogradu i Prištini.
Tačka sporenja za Beograd i dalje je odbijanje Prištine da formira Zajednicu srpskih općina (ZSO), što je kao obavezu prihvatila sporazumom pod pokroviteljstvom EU u aprilu 2013.
Priština, pak, insistira da Srbija potpiše evropski plan za Kosovo iz februara i aneks usaglašen u martu u Ohridu, te da Kosovo prizna i de facto i de iure.
Službeni Beograd kategorički odbija priznanje, uz argument da je "samoproglašena neovisnost" Kosova suprotna načelima međunarodnog prava.