JOŠ SE BRUSE DETALJI

Ivan Anušić, ministar odbrane Hrvatske: Planiramo uvesti obavezan vojni rok

Prije 16 godina gotovo 90 posto mladih pozivalo se na priziv savjesti

Ivan Anušić. Slavko Midzor/PIXSELL

S. S.

prije 3 dana

Šesnaest godina nakon ukidanja, Hrvatska vraća obavezni vojni rok. Vojna obveza za sve mladiće starije od 18 godina trebala bi stupiti na snagu s prvim danom iduće godine, a detalji se još bruse.

- Između dva i tri mjeseca se planira provoditi obavezno služenje vojnog roka. Ono što je bitno naglasiti je da smo mi podigli naknade, one su sada 900 eura mjesečno, i ono što će biti i tada u služenju obaveznog vojnog roka, isto će ostati vjerovatno ta naknada - rekao je HRT-u potpredsjednik Vlade i ministar odbrane Ivan Anušić.

Sigurnosni izazovi

Ideja je da se što više mladih zadrži unutar sistema odbrane, a, prema procjenama, godišnje bi obuku trebalo proći njih 15 hiljada.

- Sigurnosni izazovi su takvi da stavljaju pred sve nas obvezu promišljanja, ne samo Hrvatsku, već i mnoge zemlje u svijetu i Europi kako aktivirati taj model - rekao je potpredsjednik Vlade Hrvatske i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved.

U Hrvatskoj je obavezno služenje vojnog roka ukinuto 2008. te je uvedeno dobrovoljno.

- Ta je odluka u tom razdoblju bila ispravna, a nove okolnosti i novo razdoblje zahtijeva nove odluke, prema tome, više o detaljima kada detalje saznamo - rekao je predsjednik Odbora za odbranu Arsen Bauk (SDP).

Tada, prije 16 godina, gotovo 90 posto mladih pozivalo se na priziv savjesti. No za one koji sada odbiju staviti pušku na rame - postoji drugi plan. 

- Nosit će se grablje i motika, recimo, vreće kada se budu stavljali nasipi od mogućih poplava, nosit će se neke druge stvari - oružje neće morati nositi, ali će svoju dužnost i obvezu prema državi morati odraditi - poručuje Anušić.

Određeni rizik

Taj će dio obuke biti zadaća sistema civilne zaštite. Učit će ih, kako kažu, vještinama za život.

- Kada dođe do određenog rizika, do narastanja rizika, kako bi znao prvo izmaknuti se iz rizika, pomoći onom kraj sebe i napraviti samopomoć, znači, samog sebe - rekao je Damir Trut, direktor Ravnateljstva civilne zaštite.

U Hrvatskom generalskom zboru naglašavaju i važnost osposobljavanja mladih za samozaštitu.

- Od pružanja prve pomoći, reakcije u prirodnim nepogodama, nesrećama i katastrofama pa sve do prepoznavanja različitih oblika nekonvencionalnih prijetnji i izazova - rekao je penzionisani general-pukovnik Mladen Kruljac, potpredsjednik HGZ-a.

No za one koji budu civilno služili - obuka će trajati dulje i uz znatno manje povlastice.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.