INTERVJU

Vučić za BBC: Nemam uticaj na Dodika, niko ne osporava da ono što se desilo u Srebrenici je bilo užasno

Nisam se ja vidio sa Putinom 12 puta u prethodnih godinu dana, državnici Evropske unije jesu.

Aleksandar Vučić. BBC

S. S.

25.11.2024

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je za BBC da je njegov fokus na ekonomskom napretku i normalnom odnosu sa drugim državama.

Čuvena politička emisija britanskog servisa BBC, "Hard Talk", emitovana je rano jutros po našem vremenu, dok je Vučića intervjuisao poznati voditelj Stiven Sakur.

Stiven je sa predsjednikom Srbije, koju je okarakterisao kao najveću i najjaču zemlju na Balkanu i regionalno najmoćniju, razgovarao o poziciji Srbije na svjetskoj mapi i postavio pitanje da li Srbija planira da se okrene ka Zapadu ili ka Rusiji i Kini.

Prvo pitanje je bilo vezano za Vučićevo učešće u radikalima tokom raspada Jugoslavije, ali i njegove promjene danas.

- Ne stidim se da kažem da sam se promijenio, ali se ne slažem sa Vama po pitanju ko je kriv za probleme na Balkanu i raspad Jugoslavije. Sazreo sam, odrasla sam osoba i moram da brinem o svom narodu - rekao je predsjednik Srbije.

Teritorijalni integritet BiH

- Uvijek sam bio spreman da priznam da je Srebrenica bila užasna. Niko ne osporava da je to bilo užasno, niti da se desilo. Uvijek sam spreman da odam počast žrtvama, ali nisam spreman da govorim na taj način i da postavljam nova politička pitanja i nove političke probleme - rekao je Aleksandar Vučić.

Na pitanje da li podržava predsjednika RS Milorada Dodika po pitanju ideje o ujedinjenju sa Srbijom, Vučić je istakao da nema uticaja njega:

- Imam relativno dobar odnos sa Dodikom, ali nemam uticaj na njega. Ja nisam glavni. Ne mogu da mu govorim kako da vodi RS, ja vodim Republiku Srbiju. Zar nije malo licemjerno da se se svuda u svijetu spajaju narodi koji imaju isti jezik i isti identitet, a to se zamjera Srbiji. Nemojte da brinete za Srbiju. Srbija jako podržava teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine sa teritorijom RS. Oni i ne traže da budu dio Srbije. Srbija ima svoje granice prema svom ustavu i rezolucijama. Ne treba nam ništa više - istakao je Vučić.

Stiven je istakao da Srbija de facto priznaje Kosovo, sa čim se predsjednik Srbije nije složio:

- Normalizacija znači da mi čuvamo mir. Nikada nismo priznali Kosovo. To nikada nije rečeno, to nikada nije zapisano. Mi pokušavamo da živimo u miru - kazao je Vučić.

Jasno je da neće biti članstva u Evropskoj Uniji za Srbiju dok ne prizna Kosovo, rekao je Sakur, a Vučić je kazao da je "NATO prekršio sva pravila bombardovanjem Srbije, te da evropske države koje priznaju Kosovo krše Rezoluciju 1244 i time ustavne granice države Srbije".

Vučić je zatim istakao da je njegov fokus na ekonomskom napretku, na budućnosti, na normalnom odnosu sa drugim državama. Nakon toga je uslijedio komentar Stivena Sakura da Srbija mnogo sarađuje sa Rusijom:

- To nisu tačni podaci. Mi smo podržali Ukrajinu kada je trebalo, čak i više nego bilo koja druga balkanska država. Rusku naftu Srbija kupuje manje nego druge države. Ja ne sjedim na dvije stolice, ja sjedim samo na srpskoj stolici i ponosan sam na to. Nisam se ja vidio sa Putinom 12 puta u prethodnih godinu dana, državnici Evropske unije jesu.

Dio EU

- Ograničen napredak ne znači da idemo unazad, to znači da vi ne govorite istinu. Slažem se sa Vama da treba da nastavimo dalje i da treba da se promijeni mnogo toga.

Posljednje pitanje koje je Stiven Sakur uputio predsjedniku Srbije bilo je da li će se Srbija okrenuti ka Evropskoj uniji ili ka Rusiji i Kini.

- Ja sam jako ponosan na to što sjedim na srpskoj stolici, i naš krajnji cilj je da budemo dio Evropske unije, ali da li to znači da ćemo odustati od naših partnera na Istoku, nećemo. Ja uvijek kažem istinu kada pričam sa svim predstavnicama državama. Uvijek imam istu priču za sve. Zato ljudi mogu da me vole, mogu da me mrze, mogu da me se gade, ali me uvijek poštuju - zaključio je Vučić.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.