ODREĐEN MU KUĆNI PRITVOR

Bivši srbijanski ministar Goran Vesić izlazi iz pritvora

Istraga se pokreće protiv lica za koje postoje osnovi sumnje da je učinilo krivično djelo

Goran Vesić. R.Z./ATAImages/PIXSELL

S. S.

27.11.2024

Srbijanskom bivšem ministru Goranu Vesiću pritvor je zamijenjen blažom mjerom zabrane napuštanja stana, odnosno kućnim pritvorom, piše Telegraf.rs. 

On će u kućni pritvor da bude upućen nakon što izađe iz bolnice.

Osnovana sumnja

Vanpretresno vijeće Višeg suda u Novom Sadu je rješavajući o žalbama VJT i branioca osumnjičenog, ukinulo pritvor osumnjičenom Goranu Vesiću, nalazeći da iz naredbe o sprovođenju istrage kao ni iz dokaza koje je Više javno tužilaštvo u Novom Sadu dostavilo u spisima predmeta, za sada ne proizilazi osnovana sumnja da je izvršio krivično djelo teško djelo protiv opšte sigurnosti u vezi sa krivičnim djelom izazivanje opšte opasnosti, a što je neophodan uslov da bi se prema bilo kojem licu mogao odrediti pritvor, navode iz Višeg suda u Novom Sadu.

Istraga se pokreće protiv lica za koje postoje osnovi sumnje da je učinilo krivično djelo, odnosno skup činjenica koje posredno ukazuju da je učinjeno krivično djelo ili da je određeno lice učinilac krivičnog djela. 

Međutim, pritvor se može odrediti samo protiv lica za koje postoji osnovana sumnja da je učinilo krivično djelo, što je skup činjenica koje neposredno ukazuju da je određeno lice učinilac krivičnog djela. 

Dakle, da bi se prema nekom licu mogao odrediti pritvor neophodno je da postoji viši stepen sumnje u odnosu na stepen sumnje koji je dovoljan za pokretanje istrage.

Imajući u vidu da javni tužilac za svoje tvrdnje navedene u naredbi za sprovođenje istrage za sada nije priložio dokaze koji ukazuju na postojanje osnovane sumnje, veće je stava da u ovom momentu nema osnovane sumnje za postojanje uzročno-posljedične veze, između, od strane tužioca opisanih radnji i propuštanja osumnjičenog Gorana Vesića, sa nastupalom posljedicom.

Vođenje istrage

Kako je prilikom odlučivanja o pritvoru sud dužan da na prvom mjestu utvrdi da li postoji osnovana sumnja da je lice za koga se pritvor predlaže izvršio krivično djelo, a što u konkretnom slučaju za sada ne proizilazi, to je veće ocijenilo da su bez značaja žalbeni navodi VJT u pravcu postojanja uticaja na svjedoke i drugih bojazni koje ZKP propisuje, pa je osumnjičenom Goranu Vesiću ukinuo pritvor i naložio da se odmah pusti na slobodu.

Ukidanje pritvora ne utiče na dalje vođenje istrage. Podsjetimo, Vesić je uhapšen 21. novembra kao jedan od 13 osoba za koje se sumnja da su odgovorne za pad nadstrešnice Željezničke stanice Novi Sad.

Ministar u ostavci je započeo štrajk glađu, a potom i žeđu, zbog čega je iz pritvorske jedinice prevezen na Institut za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici, a na osnovu odluke zavodske Službe za zdravstvenu zaštitu, zbog pogoršanja zdravstvenog stanja.

Vesića su u bolnici obezbjeđivali pripadnici Službe za obezbjeđenje, što je dio redovne procedure tokom liječenja pritvorenog lica u civilnoj bolnici.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.