Rok od 45 dana, u kojem vlasti Srbije Naftnu industriju Srbije (NIS) trebaju otrgnuti iz ruku ruskog „Gazproma“, počeo je da teče. Ozbiljnost situacije u kojoj se našao NIS, nakon što su SAD uvele sankcije jednoj od najvažnijih kompanija po srbijansku ekonomiju, prepoznata je, pa je u njeno rješavanje već danima uključen i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je najavio da do 25. februara mora biti spreman plan promjene strukture vlasništva.
Gasni aranžmani
Zamjenik američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse Ričard Verma (Richard) boravio je u Beogradu zbog, kako je kazao, partnerstva u vezi s mnogo tema, a sve kako bi se postigao napredak u evropskim integracijama i osigurali mir i stabilnost na zapadnom Balkanu. Potvrdio je da su sankcije uperene prema Rusiji, a ne Srbiji.
- Cilj je ukloniti vlasništvo Rusije u vlasničkoj strukturi. Neće biti nikakvih ekonomskih posljedica ako se ukloni rusko vlasništvo u firmi - kazao je Verma, dodajući da Rusija ni profit iz NIS-a ne ulaže u budućnost Srbije.
Vučić je kazao da će razgovori s Amerikancima trajati još najmanje sedam do deset dana, a da će se onda obratiti Rusima i razgovarati o konkretnim odlukama.
- Sankcije koje SAD uvode NIS-u predstavljaju samo još jedan korak s ciljem slabljenja ruske ekonomije. To dalje treba da dovede do nemogućnosti da se nastavi rat u Ukrajini. Srbija je i u prethodnom periodu radila na diversifikaciji gasnih aranžmana, a nedavno je sa SAD potpisan i sporazum o saradnji u oblasti energetike, tako da iz te perspektive ne treba da čudi ukoliko se Srbija na polju naftne industrije okrene Zapadu - kazao je za “Avaz” Miljan Mladenović, istraživački analitičar organizacije “Novi treći put” iz Beograda.