Ministar vanjskih poslova Rusije Sergej Lavrov rekao je da administracija odlazećeg predsjednika SAD Džoa Bajdena (Joe Biden) želi da učini pakost Srbiji uvođenjem novih sankcija Rusiji i da je Moskva zatražila hitne konsultacije s Beogradom zbog sankcija NIS-u.
Istakao je da NIS ni u kom slučaju ne može biti predmet nacionalizacije, ali da se u saradnji sa srbijanskim vlastima traži rješenje.
- Stoga, kada sada Amerikanci, čak ni Amerikanci uopće, nego Bajdenova administracija, demokrate, imaju takve manire u američkoj politici, da konačno učine pakost sljedećoj administraciji… Sada žele istovremeno da učine pakost i Srbiji i Trampovoj administraciji - rekao je Lavrov na konferenciji za novinare o rezultatima ruske diplomatije u 2024. godini, govoreći o antiruskim sankcijama Vašingtona u energetskom sektoru.
Stalni kontakt sa Srbijom
Lavrov je istakao da je Rusija u stalnom kontaktu sa Srbijom i da je tražila hitne konsultacije u vezi sa situacijom sa sankcijama protiv Naftne industrije Srbije.
Prema njegovim riječima, SAD i EU zavrću ruke Srbiji tražeći od nje da izda Rusiju.
SAD je uvela sankcije NIS-u zbog ruskog vlasništva u toj naftnoj kompaniji. Zahtjev SAD-a je da Rusija izađe iz vlasništva.
- Srbiji zavrću ruke. I kada predsjednik (Srbije Aleksandar) Vučić kaže: "Nećemo skrenuti sa kursa ulaska u Evropsku uniju", dugo godina, i svih ovih godina kao odgovor čuje: "Da, čekamo vas ovdje, ali za to prvo morate priznati nezavisnost Kosova", odnosno, srpski narod, srbijanskog predsjednika pozivaju na samoponiženje. I drugo, "morate se naravno pridružiti svim sankcijama Evropske unije protiv Ruske Federacije". Odnosno, istovremeno sa pozivanjem na samoponiženje, zahtjevaju da se izda saveznik - kazao je ruski ministar.
"SAD žele uništiti Turski tok"
Sjedinjene Američke Države žele da onesposobe "Turski tok", izjavio je Lavrov na konferenciji za medije.
- Sjedinjene Američke Države daju zeleno svjetlo za terorističke napade na energetsku infrastrukturu, a postoje i planovi da se uništi "Turski tok" - rekao je ruski ministar i dodao da SAD ne žele konkurente ni u jednoj oblasti, počevši od energetike.
Prema njegovim tvrdanjma, SAD su "dale zeleno svjetlo za terorističke mjere u cilju uništavanja osnova energetskog blagostanja Evropske unije i podstiču svoje ukrajinske klijente da to učine kako bi sada, poslije Sjevernog toka, i Turski tok bio onemogućen", prenosi agencija RIA Novosti.
Gasovod "Turski tok" sastoji od dvije linije - jedne namijenjene za isporuku gasa iz Rusije preko Crnog mora u Tursku, i druge koja je namijenjena izvozu u zemlje južne i jugoistočne Evrope.
Njegov projektni kapacitet dostiže 31,5 milijardi kubnih metara godišnje.
Gasovod je pušten u rad u januaru 2020. godine, a poslije sabotaže Sjevernog toka, on ostaje jedini put za nesmetane isporuke ruskog goriva na evropsko tržište, navodi agencija.