RIJEČ STRUKE

Primarijus doktor Amela Karabeg za "Avaz": Botoks kao sredstvo za uljepšavanje, ali i protiv glavobolje

Tretman ima dejstvo od minimum pet do maksimalnih 12 mjeseci, kazala je

Ubrizgavanje botoksa. Unsplash

29.12.2024

Botoks ili botulin toksin je egzotoksin proizveden od anaerobne bakterije klostridijum botulinum. Tretman botoksom je 2002. godine odobrila Američka agencija (FDA) koja kontrolira kvalitet i sigurnost hrane i lijekova. U terapijske svrhe se koristi botulinum toksin tipa A.

Prema riječima primarijusa dr. Amele Karabeg, injiciranjem botulinum toksina tipa A u malim dozama postiže se selektivna blokada mišića. Ostali mišići ostaju u funkciji i time lice zadržava normalnu mimiku i dobije prirodan i ljepši izgled.

Mehanizam nastanka bora

Kod žena zbog smanjenja polnih hormona, prvenstveno estrogena, nakon menopauze dolazi do brojnih promjena kao što su gubitak potkožnog masnog tkiva, smanjuje se proizvodnja kolagena, koža postaje suha i zbog toga sitne bore nastaju ili postaju još izraženije. 

- Poznato je da se bore javljaju zbog kontrakcije mišića lica, a vremenom one postaju trajne i dublje. Dakle,,,krivac’’ za pojavu bora su mimični mišići jer se kao posljedica mišićnih kontrakcija javljaju trajne bore. Kada se botoks ubrizga u te mišiće blokiraju se nervni signali, mišići se opuštaju i bore se izravnavaju - objasnila je dr. Amela Karabeg za "Avaz".

Kako navodi, botoks se može upotrijebiti u estetske svrhe, ali i za liječenje raznih oboljenja.

- Tretman botoksom predstavlja jedan od najidealnijih, najpopularnijih i najčešćih estetsko-kozmetičkih zahvata. Uklanja bore u području čela, korijena nosa, oko očiju, na usnama (pušačke), vratu i druge. Tretiraju se bore u zoni mrštenja, horizontalne bore čela, bore smijalice sa strane očiju, horizontalni nabori u području obje strane nosa, na donjoj trećini lica, nabori na vratu.

Kada su u pitanju oboljenja koja se tretiraju botoksom, navela je mišićni spazam, strabizam (razrokost), cervikalnu distoniju (nervno oboljenje koje se odlikuje grčenjem i nevoljnim pokretima mišića vrata i ramena), tikova, tremora.Osobito je koristan u liječenju migrena.

- Botoks smanjuje spastičnost kod migrena i tako ublažava bolove koji mogu nestati poslije nekoliko tretmana, a nekad i nakon samo jednog tretmana - kazala je dr. Karabeg.

Također, botoks rješava problem prekomjernog znojenja tako što blokira uticaj acetilholina na znojne žlijezde. Najčešće se tretira problem znojenja pazuha, pa dlanova i najrjeđe, stopala.

Postupak ubrizgavanja

- Neposredno prije ubrizgavanja kod osjetljivih pacijenata nanese se anestetička krema. Aplikaciju vršimo malim iglama od 30G, a botulinum toksin se razblaži sa sterilnom fiziološkom otopinom. Injiciranje se vrši u sjedećem položaju ili ležećem sa uzdignutim uzglavljem. Tretmanu se mogu podvrgnuti zdrave osobe od 18-65 i više godina. Zahvat je bezbolan i traje 3-5 minuta. Djelovanje botoksa je lokalizirano na mjestu gdje je injiciran - dodala je dr. Karabeg.

Istaknula je da je za ovaj postupak potrebno da se osoba obrati iskusnom estetskom hirurgu koji će botoks dati u tačno određen mišić, dok manje iskusni ljekari daju botoks potkožno. 

- Zbog toga se mora dobro poznavati anatomija regije u koju se aplicira botoks za postizanje odličnog rezultata. Nažalost, danas se mnoge osobe koje nemaju licencu bave aplikacijom botoksa. Ako ga koriste nestručne osobe, mogu da izazovu brojne negativne efekte, slabost mišića, asimetrije, pad kapka, probleme sa govorom i gutanjem, pa čak i teže zdravstvene posljedice). Posljedice su teže kada se apliciraju nedozvoljena ili neregistrirana medicinska sredstva jer komplikacije mogu biti estetski i funkcionalno jako neprihvatljive i teške za liječenje - posebno je naglasila dr. Karabeg.

Potpuno blokirana mimika djeluje vještački i dobije se kontraefekat. Zato treba napraviti balans, a u tome je važno, upravo, iskustvo. 

Karabeg: Važno je izabrati iskusnog estetskog hirurga. Facebook

Upute za pacijenta

Botoks se može kombinirati sa drugim procedurama, prvenstveno hijaluronskim filerima, mezoterapijom i PRP metodom.

- Pacijent se vraća svakodnevnim aktivnostima odmah nakon aplikacije. Efekat nastupa kod određenih pacijenata u satima nakon tretmana, kod drugih za 2-3 dana, a krajnji rezultat nakon 7 dana.Tretman ima dejstvo od minimum 5 do maksimum 12 mjeseci. Jedini nedostatak je što nema trajni učinak te se tretmani moraju ponavljati, a kod ponovljenih tretmana estetski učinak podmlađivanja može biti trajniji - objasnila je dr. Karabeg.

Nuspojave se javljaju rijetko, ovisno o pacijentovoj reakciji i iskustvu onog ko aplicira botoks. Pojave koje mogu nastati kao što su crvenilo, manji podlivi, bolnost, povlače se nakon nekoliko minuta, sati ili izuzetno rijetko - dana.

- Prije same procedure obavi se sa pacijentom informativni razgovor na kome pacijent dobije odgovore na sva pitanja o samoj proceduri i pacijent potpiše formular saglasnosti za proceduru - kazala je dr. Amela Karabeg.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.