Erupcija u centralnim FIlipinima vulkana Kanlaon se nastavlja, a oblak dima se diže i do 4.000 metara. Filipinski institut za vulkanologiju i seizmologiju, saopćio je da je na snazi treći nivo upozorenja koji se odnosi na oblast oko planine Kanlaon.
Geografski položaj
Profesor Vedran Zubić za "Avaz" je pričao o razlozima zašto dolazi do čestih erupcija na tom području i šta one mogu donijeti sa sobom.
- S obzirom na geografski položaj Filipina u Aziji jasno je zbog čega se tako često dešavaju vulkanske erupcije i seizmička aktivnost. Filipini se nalaze južno od Japana u nečemu što se zove vatreni pojas Pacifika. Čak postoji posebna tektonska ploča koja se zove „Filipinska“ smještena između Pacifičke, Indo-australske i Evroazijske ploče - objasnio je Zubić.
Tamo se dešavaju, kazao je, brojni procesi subdukcije i spredinga, odnosno podvlačenja i razmicanja brojnih tektonskih ploča koje često izazivaju i zemljotrese i aktivne vulkanske erupcije.
- Filipini imaju preko 20 aktivnih vulkana. Ono što je sada interesantno jeste da se aktivirao vulkan Kanlaon u centralnom dijelu Filipina. Tom prostoru su Španci dali naziv „Negros“ zbog tamošnjeg stanovništva koje je bilo crne puti, a vulkan se nalazi između regija Negros Oksidental i Negros Oriental , koje znači zapadni i istočni Negros - kazao je Zubić.
Dodao je da je ovaj vulkan u zadnjih 200 godina, od početka 19. stoljeća više od 20 puta eruptirao.
- Trenutno pratimo nastavak erupcije koji je počeo u rano ljeto prošle godine. Pepeo se digao skoro 4.000 metara. Ovaj vulkan je klasični stratovulkan, kao što je Vezuv i izbacuje taj dim gotovo do pola troposfere - objašnjava Zubić.
Vulkanske zime
Zahvaljujući dimu koji izbacuje, nekada nastaju vulkanske zime, navodi te stoga postoji strah od supervulkana Yellowstone, koji bi potencijalno mogao napraviti vulkansku zimu zbog koje dolazi do nemogućnosti fotosinteze, što je razlog izumiranja dinosaurusa, na kraju mezozoika.
- U Indoneziji je jedan vulkan krajem 19. stoljeća izazvao značajnu vulkansku zimu, odnosno pepeo se raširio svuda po planeti. Jednu od njih izazvao je vukan Hekla 2010. godine koji je onemogućio zračni saobraćaj u Evropi - pojašnjava Zubić.
Inače, ovaj otok je otprilike veličine Crne Gore, a ima gotovo 4,5 miliona stanovnika.
- To vulkansko zemljište je plodno, ali naravno erupcije izazivaju strah tamošnjeg stanovništva. Erupcija donosi štetu i ljudskim životima i materijalnim dobrima - zaključio je Zubić.