Kako se približava rok za potencijalnu zabranu TikToka, Vašington je u žurbi da pronađe rješenje koje bi moglo spriječiti ozbiljne političke i pravne posljedice.
Kontroverzni zakon, koji je prvobitno imao snažnu dvostranačku podršku, sada izaziva podjele i paniku jer postoji prijetnja da bi njegovi učinci mogli poremetiti digitalni prostor i odnose s javnošću, piše Politico.
Analitičari upozoravaju da bi zabrana TikToka, platforme koju koristi više od 150 miliona Amerikanaca, mogla izazvati reakciju mladih birača i pravne izazove, dok političari traže kompromis između nacionalne sigurnosti i slobode govora.
Narušavanje odnosa s Kinom
Zakonodavci traže načine za spas aplikacije, a Kongres i Bijela kuća našli su se na nepoznatom terenu. Grupa demokrata, uključujući čelnika senatske manjine Čaka Šumera (Chuck Schumer), lično je apelirala na Bijelu kuću predsjednika Džoa Bajdena (Joe Biden) da odgodi rok zakazan za 19. januar. TikTok je dobio nalog da se do tog datuma odvoji od kineske kompanije ByteDance, koja ima sjedište u Pekingu, ili će se suočiti s uklanjanjem iz američkih trgovina aplikacijama.
Zabrana bi mogla imati dalekosežne posljedice, uključujući narušavanje odnosa s Kinom, pravne izazove i potencijalni gubitak jedne od najpopularnijih platformi u SAD. Rasprava oko TikToka postala je ključna tačka sukoba između sigurnosnih pitanja i pitanja tehnologije, a kako se rok bliži, pritisak raste.
Tramp i Kongres pokušavaju spasiti TikTok
Novoizabrani predsjednik Donald Tramp (Trump), koji je jednom pokušao zabraniti TikTok izvršnom naredbom, sada traži način da odgodi zabranu, što bi moglo staviti njegovo Ministarstvo pravosuđa u poziciju da ne provodi savezni zakon. Čak su i neki političari koji su inače veoma oštri prema Kini u Kongresu sada otvoreni za dogovore koji bi omogućili aplikaciji da ostane dostupna još neko vrijeme.
- Jasno je da nam treba više vremena za pronalazak američkog kupca aplikacije, kako se ne bi poremetili životi i prihodi miliona Amerikanaca, posebice influensera koji su izgradili snažne mreže pratitelja. TikTok treba preživjeti, ali pod novim vlasništvom - izjavio je senator Čak Šumer.
Iako su zakonodavci iz obje stranke u velikom broju glasali za zakon o TikToku, a predsjednik Džo Bajden ga brzo potpisao, sada se čini da nijedna stranka ne želi snositi odgovornost za zabranu aplikacije sa 170 miliona korisnika u SAD.
"Stalno zovem Bajdena da nešto poduzme"
- Naći ćemo način da sačuvamo TikTok, ali i zaštitimo podatke korisnika, to je rješenje koje ćemo predstaviti - rekao je Majk Volc (Mike Waltz) koji će uskoro postati Trampov savjetnik za nacionalnu sigurnost.
Demokratski zastupnici također traže produženje roka za aplikaciju te pritišću Bajdena da iskoristi ovlasti koje mu daje zakon kako bi TikTok dobio dodatno vrijeme.
- Stalno zovem Bijelu kuću. Mislim da predsjednik razmišlja o intervenciji - izjavio je zastupnik Ro Kana (Khanna).
- TikTok bi trebao nastaviti s radom pod američkim vlasništvom, ali s obzirom na vremenski okvir zadan zakonom, tu odluku će morati provesti sljedeća administracija - izjavili su iz Bijele kuće.
S obzirom na popularnost aplikacije i potencijalne političke posljedice zabrane, sudbina TikToka ostaje jedno od najkontroverznijih pitanja koja će nova administracija morati riješiti.
Neko će postati heroj TikTok generacije
- Neko će uspjeti postići dogovor i time postati heroj TikTok generacije. Demokrate jasno vide šta se događa, ali nisu uspješni u objašnjavanju biračima zašto je ovo bilo potrebno. Kao rezultat, vjerojatno ćemo povući nešto što je bila ispravna politika - izjavila je Keitlin Legaki (Caitlin Legacki), bivša dužnosnica Ministarstva trgovine pod Bajdenovom administracijom.
Situaciju oko TikToka nazvala je igrom živaca, ističući da obje stranke traže posljednje rješenje kako bi izbjegle političke posljedice.
Važno je napomenuti da će predsjednik kompanije u vlasništvu TikToka Šou Zi Ču (Shou Zi Chew), koji je ranije bio oštro ispitivan od obje stranke tokom saslušanja u Kongresu, navodno biti gost na Trampovoj inauguraciji. Kongres je daleko od jedinstvenog odgovora na političke promjene u vezi TikToka.
Senator Ed Marki (Markey) pokušao je produžiti rok za prodaju aplikacije, no njegove pokušaje su blokirali republikanski senatori Tom Koton (Cotton) i Pit Rikets (Pete Ricketts).
- Vlasnici TikToka su imali dovoljno vremena da pronađu kupca. Bilo je i mnogo zainteresiranih kupaca - pojasnio je Koton.
Tramp je tražio odgodu roka
Kongres je u travnju usvojio zakon o TikToku, upozoravajući na prijetnje nacionalnoj sigurnosti zbog veze aplikacije s Kinom. TikTok je tvrdnje negirao i izazvao zakon na Vrhovnom sudu, gdje su suci prošle sedmice saslušali argumente.
Novoizabrani predsjednik Donald Tramp je podnio prijateljski podnesak sudu tražeći odgodu roka, kako bi mogao postići dogovor o nastavku rada aplikacije. Vrhovni sud je prihvatio slučaj po ubrzanom rasporedu, ali još nije blokirao zakon niti odgodio njegovu provedbu.