Turizam je izuzetno osjetljiv na rizike i neizvjesnosti u okruženju u kojem djeluje i svakodnevno je izložen šokovima većeg ili manjeg stepena intenziteta. Trenutno smo svjedoci zdravstvene krize koja je prouzrokovana pojavom koronavirusa.
Italijanska vlada je izdala preporuku da u naredne dvije sedmice treba otkazati putovanja u sjeverni dio Italije. Istovremeno, za druge destinacije i zemlje u našem okruženju takvih preporuka nema. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) također nije preporučila restrikciju kretanja robe i ljudi.
- Agencije posluju po Zakonu o obligacijama i rezervirane aranžmane moraju platiti u inostranstvo prije početka usluga. Istovremeno, agencije su dužne da poštuju standarde smjernica o paket aranžmanima u kojima su postavljeni opći standardi putovanja (OUP) koji započinju prihvatanjem uvjeta ugovora između agencije i putnika iz kataloga ili brošure - kaže Zoran Bibanović, predsjednik
Udruženja turističkih agencija (UTA) u Bosni i Hercegovini.
To znači da agencija, ako je ušla u obavezu plaćanja prema inozemnom partneru, ne može ta sredstva vratiti putniku. Aranžmani sadrže prijevoz, smještaj i druge dogovorene usluge. Takvi ugovori ne mogu sadržavati nepoštene, nejasne ili neshvatljive uvjete ugovora.
Organizatori putovanja se oslobađaju odgovornosti jedino ako se radi o višoj sili koja se ne može dovesti u vezu s organizatorom putovanja ili s njegovim dobavljačem usluga. U ovom slučaju se radi o epidemiji gripe koronavirusa, odnosno više sile.
- Drugim riječima. Opći uvjeti putovanja po standardu Udruženja turističkih agencija u Bosni i Hercegovini obavezujući su za ugovorene strane (agencija – putnik), uzimajući u obzir da agencija nije adresa na koju se treba obraćati ako se u ovom slučaju (epidemija koronavirusa) ima pritužbi - ističe Bibanović.
Putnicima preporučuje da se dogovaraju s agencijama, da ne podliježu glasinama i da ne ulaze u sporove otkaza putovanja s agencijama, posebno zato što čak u zemljama EU nije izvršeno usaglašavanje sudske prakse u sporovima s turoperatorima.
- Kao turistički djelatnik s ogromnim iskustvom, uvjeren sam da licencirane agencije neće voditi putnike u zemlje i krajeve koji nemaju stabilno političko, sigurnosno, zdravstveno i drugo okruženje, a općenito gledajući, periodičnih kriza kao što su bile epidemije svinjske, ptičije i sada gripe koronavirusa uvijek će biti - govori Bibanović.
Današnji turizam je zdravstveno i sigurnosno bezbjedna globalna industrija sa svjetskim standardima u smještaju i ishrani, a putnici su sve zahtjevniji i traže uz nove doživljaje sigurnost, zdravlje, očuvanu ekologiju i kulturu.