Protesti bh. građana održavaju se danas u mnogim gradovima širom svijeta, te u bh. gradovima Sarajevu i Tuzli.
Razlog današnjih protesta je izražavanje zabrinutosti s obzirom na političku situaciju i sigurnosnu krizu u Bosni i Hercegovini.
Mnogi građani izašli su na ulice sa transparentima na kojima je zastava BiH i sa porukama na kojima piše "Zajedno smo BiH".
Inače, danas se protesti održavaju Briselu, Njujorku, Torontu, Londonu, Parizu, Ženevi i drugim gradovima.
Građani u ime Platforme BiH i Svijeta za Bosnu i Hercegovinu, pismo su poslali američkom predsjedniku Džo Bajdenu, generalnom sekretaru UN-a Antoniju Gutjerezu, Ursuli von der Lejen, predsjednici Evropske komisije, Čarlsi Mikelu, predsjedniku Evropskog vijeća, Džozefu Borrelu, visokom predstavniku Evropske Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku, Emanuelu Makronu, predsjedniku Francuske, Borisu Džonsonu, premijeru Velike Britanije, Olafu Šolcu, kancelaru Njemačke, Džastinu Trudeau, premijeru Kanade, Marku Ruteu, premijeru Nizozemske, Magdaleni Anderson, premijerki Švedske, Mariju Draghiju, premijeru Italije, Džonasu Gar Storeu, premijeru Norveške, Meteu Fredriksenu, premijerki Danske, Skotu Morisonu, premijeru Australije, Karlu Nehameru, premijeru Austrije, Željku Komšiću, predsjedavajućem Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Džensu Stoltenbergu, generalnom sekretaru NATO-a, Kristijanu Šmitu, visokom predstavniku za Bosnu i Hercegovinu.
Oni su se obratili u ime građana BiH, s namjerom okupljanja 10. januara ove godine u Briselu, Londonu, Njujorku, Sent Luisu, Otavi, Torontu, Portlandu, Bostonu, Rimu, Bolonji, Ženevi, Parizu, Oslu, Štokholmu, Geteborgu, Beču, Kopenhagenu, Sidneju, Sarajevu, Tuzli, kako bi izrazili zabrinutost.
Kako je navedeno u pismu u oktobru prošle godine vladauća koalicija u bosanskohercegovačkom entitetu RS usvojila je plan za uspostavu nečeg što oni nazivaju "nezavisna RS u dejtonskoj Bosni i Hercegovini".
Prema njihovim riječima taj dokument na sedam stranica sadrži konkretne korake za unilateralno, nezakonito i neustavno preuzimanje državnih nadležnosti na fiskalnom, pravosudnom, odbrambenom, sigurnosnom i mnogim drugim poljima. Ovaj plan je javno dostupan i predviđa, zajedno sa mnogim drugim tačkama, korištenje sile protiv svake državne institucije koja bi pokušala odbraniti ustavni poredak u BiH.
- Čime je to zakonodavno tijelo RS de facto i de jure odlučilo izdvojiti taj entitet iz državnog ustavno-pravnog sistema Bosne i Hercegovine u sektorima pravosuđa, odbrane, sigurnosti i indirektnog oporezivanja. Nadalje, Narodna skupština RS je zadužila i ovlastila Vladu RS da izradi nove entitetske zakone o Vojsci RS, Obavještajnoj službi RS, Sistemu indirektnog oporezivanja RS, Visokom pravosudnom i tužilačkom savjetu RS te o više od 130 drugih zakona i potrebnih propisa u raznim sektorima kojima će RS ukinuti državne zakone i propise i zamijeniti ih entitetskim. Budući da ni državni Ustav ni ustav entiteta RS, kao ni državni ni entitetski zakoni ne dopuštaju entitetskim institucijama da donose zakonski važeće odluke ili zakone o pitanjima koja su već usvojena i uređena državnim Ustavom ili zakonima, navedene radnje i odluke Narodne skupštine RS, donesene 10. decembra 2021. godine, predstavljaju nezakonitu uzurpaciju državne ovlasti i krivično djelo protiv ustavnog i pravnog poretka države - navodi se između ostalog u pismu.