Građani Bosne i Hercegovine u inostranstvu s intezivnom pažnjom i zabrinutošću prate aktuelnu političku krizu u zemlji koja prijeti da ponovo kreira duboke podjele i rezultira potencijalnim sukobima.
To ih je potaknulo da 10. januara u Briselu održe masovne proteste kako bi ukazali međunarodnim zvaničnicima, kao i svjetskoj javnosti, da je važno zaustaviti na vrijeme sve secesionističke i antiustavne aktivnosti koje provode vlasti entiteta Republika Srpska i zadržati mir u zemlji, prenosi Anadolu Agency (AA).
Još od prve najave protesta 10. decembra prošle godine, organizatori su pozvali bh. građane da i u drugim gradovima u Evropi i svijetu izađu na ulice s istim porukama.
Protesti su najavljeni u Ženevi, Londonu, Otavi, Torontu, Oslu, Rimu, Beču, Štokholmu, Geteborgu (i drugim gradovima Švedske), kao i u Sarajevu i Tuzli.
Protesti u Briselu će biti održani na Trgu Schuman unutar kruga zgrada institucija Evropske unije, a organizuje ih grupa građana okupljena u Organizacioni odbor protesta, u saradnji s udruženjem bh. građana u Nizozemskoj "Platform BiH".
Na centralnim protestima u Briselu bit će pročitano pismo koje će biti uručeno najvažnijim evropskim dužnosnicima. Pismo će također biti poslano američkom predsjedniku i nekolicini drugih svjetskih čelnika, uključujući premijere Velike Britanije, Francuske i Njemačke.
- Želimo da naglasimo da je ovaj skup odraz zabrinutosti, kao i patriotizma i nema za cilj da promovira bilo koju političku opciju niti je uperen protiv bilo kojeg naroda u Bosni i Hercegovini. Događaji kojima svjedočimo posljednjih mjeseci ozbiljno ugrožavaju mir i zbog toga nam je dužnost da se oglasimo i jasno kažemo da nećemo ponovo podjele i rat - istakao je Hamdija Draganović iz "Platform BiH".
Nakon skupa, ispred organizatora i svih učesnika bit će upućeno i pismo podrške Tužilaštvu BiH sa zahtjevom da se krivično procesuiraju sve stranke i pojedinci koji krše zakone i vladavinu prava u Bosni i Hercegovini.
- Ovo što danas čini vladajuća koalicija entiteta Republika Srpska nema nikakve veze s etničkim podjelama, nego je napad na državu i pokušaj preuzimanja državnih ingerencija silom. Zakoni i ustav Bosne i Hercegovine se moraju poštovati, kakvi god da su. I te nadležnosti niko nije oteo, kako se tvrdi, one su prenesene u skladu s dejtonskim ustavom i zakonskim putem, i ukoliko se želi nešto promijeniti jedina adresa za to je državni parlament - naveo je Satko Mujagić, jedan od organizatora protesta u Briselu.
Organizatori pozivaju sve koji su u mogućnosti da se pridruže protestima u Briselu ili u nekom drugom gradu 10. januara.