Nargila, šiša (shisha), hookah ili hubbly-bubbly, sve su to nazivi za popularni duhanski užitak koji svakodnevno konzumiraju mladi u Sarajevu. Vjeruje se da je nargila izvorno nastala u Indiji, a poslije je prenesena u arapske zemlje i Tursku, a stigla je i do Bosne i Hercegovine.
Ovaj trend relaksacije i užitka koji pružaju nargile postaje sve popularniji među mladima. Gotovo polovina mladih između 13 i 15 godina probalo je nargilu, a na području Sarajeva registrirano je gotovo 100 nargila barova.
O štetnostima i opasnostima konzumiranja nargile razgovarali smo s prof. dr. Aidom Ramić-Čatak, federalnom koordinatoricom za kontrolu duhana i pomoćnicom direktora za stručne poslove u Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH.
Opasnosti konzumiranja
U poređenju sa zemljama u okruženju, Federacija BiH bilježi najveći procent konzumacije nargile među školskom djecom. Ovo predstavlja veliki javnozdravstveni problem, koji se povezuje s popularizacijom ovog duhanskog proizvoda posljednjih godina, preorijentacijom ugostiteljskih objekata u nargila barove, te naglašenom dostupnošću nargile djeci i mladima usljed vakuuma koji je nastao u donošenju zakonskih propisa.
Pušači nargile se duže izlažu dimu i štetnim materijama nego pušači cigareta.
- Pušači vodenih lula udišu otrovne supstance koje ispušta gorući duhan koji je često aromatiziran, ali i ugalj kojim se taj duhan zagrijava. Pušači vodene lule uglavnom puše rjeđe, ali intenzivnije od pušača cigareta. Pušenje takve lule obično dugo traje (20 – 90 minuta) pa se tako pušači duže izlažu duhanskom dimu u odnosu na pušenje cigareta. Laboratorijske analize dima iz nargila pokazale su mjerljive nivoe kancerogenih spojeva kao što su nitrozamini, policiklični aromatizirani hidrokarbonati (PAH), formaldehid, benzen, toksične spojeve - nitrični oksid, teške metale i visoke koncentracije ugljenmonoksida (CO). U odnosu na dim cigareta, konzumenti nargila unose veće količine arsenika, olova i nikla, 36 puta više katrana, 15 puta više ugljenmonoksida, veće količine policikličnih aromatiziranih i hidrokarbonata (PAH) - istakla je Ramić-Čatak.