PORAZNA STATISTIKA

Natalitet iz godine u godinu opada: Sve manje beba se rađa u BiH

Ključni faktori koji utječu na odluku mladih parova su promjena u pogledu na roditeljstvo, povišena anksioznost i nesigurnost, objasnila je Rikanović

Rođeno 309 beba manje. Facebook

prije 6 dana

U porodilištima širom Bosne i Hercegovine tokom prvih šest mjeseci ove godine plakalo je dosta manje beba u odnosu na prošlu godinu. Također, sklopljeno je i manje brakova.

Moderno društvo

Naime, prema podacima Agencije za statistiku BiH, u prvih šest mjeseci ove godine registrirano je 11.142 živorođene djece, što u odnosu na period od januara do juna 2023. godine pokazuje pad broja živorođenih za 2,7 posto ili 309 beba. Odnosno, u istom periodu prošle godine u BiH je na svijet stigla 11.451 živorođena beba.

Iz godine u godinu nastavlja se trend pada nataliteta što je porazan podatak za demografsku sliku Bosne i Hercegovine. Tako je, prema podacima Agencije za statistiku BiH, u 2021. godini rođeno 27.143 djece, u 2022. godini 26.687, a u 2023. rođeno je 26.451 dijete.

Psihologinja Dajana Rikanović za „Avaz“ se osvrnula na moguće razloge koji sprečavaju parove da donesu odluku o roditeljstvu.

Rikanović: Visoka razina stresa zbog finansija. Facebook

- Pad nataliteta u BiH nije samo ekonomski i demografski problem, nego je i psihološki jer odražava promjene u stavovima, vrijednostima, ali i očekivanjima modernog društva. Ključni faktori koji utječu na odluku mladih parova da odgađaju ili odustaju od roditeljstva su promjena u pogledu na roditeljstvo, povišena anksioznost i nesigurnost, fokusiranost na samoaktualizaciju i karijeru – objasnila je Rikanović.

Dodala je da statistički podaci iz istraživanja Svjetske zdravstvene organizacije 2020. godine pokazuju da se u jugoistočnoj Evropi, uključujući BiH, oko 30 posto mladih suočava s umjerenim do visokim razinama depresije, što može biti povezano s nesigurnošću i strahovima oko odgovornosti i budućnosti djece.

- Također, prema podacima Eurostata iz 2022. godine, oko 45 posto mladih u Evropi, uključujući Bosnu i Hercegovinu, navodi visoku razinu stresa i anksioznosti povezanih s financijskom i radnom nesigurnošću – kazala je Rikanović.

Manje brakova

Kada je riječ o broju sklapanja brakova, on je također u padu. Prema podacima Agencije za statistiku BiH, od januara do kraja juna ove godine sklopljena su 6.393 braka, pa je tako, poredeći s istim periodom lani, sklopljen 71 brak manje.

Istovremeno, zabilježeno je 1.067 razvoda, što je, također, manje za 71 razvod u odnosu na prvih šest mjeseci prošle godine.

Popularna imena

Najčešća imena dječaka u 2023. godini u Federaciji BiH bila su Hamza i Davud, dok su najčešća za djevojčice bile Merjem i Sara. U Republici Srpskoj prošle godine dominiralo je ime Lazar za dječake, a Sofija za djevojčice.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.